نصراحمد فایق: عدم مشارکت نمایندگان زنان در نشست دوحه ناامیدکننده است

4 هفته قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

نصیراحمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد به نشست سوم دوحه واکنش نشان داده و عدم حضور نمایندگان جامعه‌ی مدنی و زنان و دختران افغان را در این ناامیدکننده خونده است.

آقای فایق در سخنرانی‌ خود در شورای امنیت سازمان ملل گفت که ناامیدکننده است که در دستور کار سومین نشست دوحه، روند سیاسی و حقوق بشر به‌عنوان دو موضوع مهم در بحث‌های موضوعی آنان گنجانیده نشده است و نمایندگان جامعه‌ی مدنی و زنان بر سر میز گفتگو حضور نخواهند داشت.

او تاکید کرد که این امر به‌مثابه‌ی دورشدن از موضوعات ضروری و تعهدات بین‌المللی، از جمله قطع‌نامه‌های شورای امنیت تلقی می‌شود.

وی در ادامه افزود که این موضوع به‌عنوان یک عقب‌گرد دیگر نشان‌دهنده‌ی عادی‌سازی بدون هیچ‌گونه تغییرات قابل محسوس در افغانستان است.

سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل می‌گوید: «ما مجدداً تأکید می‌کنیم که هر گونه گفتگو در مورد آینده‌ی مردم افغانستان بدون پرداختن به مسائل و نگرانی‌های اصلی، به‌شمول مشروعیت ملی، حقوق اسلامی و اساسی همه‌ی شهروندان و از جمله زنان، دختران و گروه‌های اقلیت و تهدیدات امنیتی مانند افراط‌گرایی، تروریسم و مواد مخدر که به بن‌بست فعلی کمک کرده است، به نتایج ملموس نخواهد رسید.»

باید گفت که سومین نشست نمایندگان ویژه‌ی کشورها در امور افغانستان با میزبانی سازمان ملل متحد قرار است در روزهای ۱۰ و ۱۱ ماه سرطان در دوحه قطر برگزار شود.

طبق گزارش‌ها، موضوع نشست‌های رسمی دوحه مسائل اقتصادی و مبارزه با مواد مخدر است.

نهادهای حقوق بشری و زنان بر مشارکت زنان تأکید دارند و می‌گویند که محور اصلی نشست باید حقوق زنان باشد.

فایق نیز تأکید کرده است که اطمینان حاصل شود که زنان افغانستان در همه بحث‌های سیاسی، از جمله روند دوحه مشارکت دارند.

او گفته است: «ما نباید خواسته‌های مشروع مردم افغانستان، به‌خصوص زنان و دختران افغان را نادیده بگیریم و رژیم آپارتاید جنسیتی را در افغانستان عادی‌سازی کنیم.»

وی همچنان در بخشی از صحبت‌هایش تاکید کرد که مردم افغانستان از درگیری و جنگ خسته شده‌اند و در آرزوی صلح پایدار، امنیت و رفاه هستند. این امر تنها از طریق یک نظام حکمرانی مشروع، پاسخ‌گو و فراگیر مبتنی بر حاکمیت قانون، عدالت و اراده‌ی مردم و حمایت از حقوق و آزادی‌های اساسی همه‌ی شهروندان و تعهدات بین‌المللی افغانستان امکان‌پذیر است.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=13992
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد