سازمان ملل: در نشست سوم دوحه هیچ زن افغان حضور نخواهد داشت

4 هفته قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

همزمان با نگرانی نهادهای حقوق بشری از عدم حضور زنان افغانستان در نشست سوم دوحه، رزا اوتونبایوا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد از حذف زنان در این نشست حمایت کرده و می‌گوید که نمایندگان کشورها مطالبات زنان را با حکومت سرپرست مطرح خواهند کرد.

خانم اوتونبایوا این اظهارات را در صحبت با خبرنگاران مطرح کرده و گفت که بدون حضور زنان افغانستان مطالبات آن‌ها از سوی نمایندگان ویژه ۲۲ کشور جهان برای افغانستان در نشست سوم دوحه با حکومت فعلی مطرح خواهد شد.

خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل برای افغانستان نوشته است که هیچ‌کسی شرایطی را در مورد نشست سوم دوحه بر این سازمان تحمیل نکرده است.

خانم اوتونبایوا افزود: «هیچ زن افغان در آن حضور نخواهد داشت. رزماری دی کارلو، معاون سیاسی سازمان ملل ریاست این نشست را بر عهده خواهد داشت. ۲۲ نماینده ویژه در امور افغانستان که زن هستند نیز در آن‌جا [نشست سوم دوحه] حضور خواهند داشت.»

گفتنی است که عدم حضور زنان افغانستان در نشست سوم دوحه با انتقاد شدید نهادهای حقوق بشری روبه‌رو شده است.

پیشتر مقامات حکومت فعلی گفته بودند که یکی از شرایط آن‌ها برای اشتراک در این نشست عدم حضور نمایندگان زنان افغانستان است.

پیش از این تیرانا حسن، مدیر اجرایی دیدبان حقوق بشر گفته بود که به‌رغم سرکوب شدید زنان و دختران توسط حکومت فعلی در افغانستان، سازمان ملل در نظر دارد تا نشستی را بدون این‌که حقوق زنان در دستور کار باشد، برگزار می‌کند.

اگنس کالامارد، دبیر کل عفو بین‌الملل نیز گفته است که اگر به بحران حقوق بشر در افغانستان به اندازه کافی رسید‌گی نشود و زنان مدافع حقوق بشر و سایر ذینفعان از جامعه مدنی افغانستان مشارکت نکنند، اعتبار این نشست از بین خواهد رفت.

با این وجود، نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان ابراز امیدواری کرد که هیأتی از حکومت فعلی به ریاست امیرخان متقی، وزیر امور خارجه در نشست آینده دوحه شرکت کند.

باید گفت که قرار است نشست سوم دوحه به میزبانی سازمان ملل و با حضور نمایند‌گان ویژه کشورها برای افغانستان از ۳۰ جون تا ۱ جولای برگزار شود.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=14000
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد