نصیراحمد اندیشه: سیاست‌های حکومت افغانستان علیه زنان بذر یک ایدئولوژی خطرناک را در افغانستان می‌کارد

4 هفته قبل
زمان مطالعه 1 دقیقه

باوجود ادامه‌ی وضع محدودیت بر زنان و دختران توسط حکومت سرپرست، نصیراحمد اندیشه، نماينده‌ی افغانستان در جنیوا می‌گوید که تحکیم سیستم ستم و سلطه‌ی جنسیتی جاری حکومت فعلی و انسانیت‌زدایی از زنان و دختران، یک «ایدئولوژی خطرناک» را در ذهن نسل آینده‌ی افغانستان، به‌ویژه مردان جوان و پسران می‌کارد.

آقای اندیشه این اظهارات را روز گذشته (سه‌شنبه، ۲۹ جوزا) در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مطرح کرده و گفت که نسبت به پی‌آمدهای این ایدئولوژی برای منطقه و فرامنطقه نگران است.

او افزود که این ایدئولوژی می‌تواند خطرات امنیتی بالقوه را برای منطقه و فراتر از آن به همراه داشته باشد.

او در بخشی از صحبت‌هایش گفت که حکومت سرپرست به تعهدات افغانستان در منشور سازمان ملل متحد‌ و معاهدات بین‌المللی پابند نیستند و در یک سال اخیر ۵۲ دستور صادر کرده‌اند که حقوق زنان و دختران را بیشتر محدود می‌کند.

وی تاکید کرد که حکومت فعلی در نزدیک به سه سال گذشته ثابت کرده‌اند که نه مایل هستند و نه می‌توانند تعهدات افغانستان تحت منشور سازمان ملل متحد را اجرایی کنند.

از سویی هم، بنفشه یعقوبی، کمیشنر سابق کمیسیون مستقل حقوق‌ بشر افغانستان نیز در نشست روز گذشته شورای حقوق‌‌ بشر سازمان ملل متحد سخنرانی کرد.

او گفت که زنان در افغانستان در بیست سال اخیر و در حکومت پیشین این کشور، دست‌کم به برخی از حقوق خود دسترسی داشتند و می‌توانستند بدون ترس از بازداشت شدن و شکنجه، مطالبات خود را مطرح کنند.

او افزود اما پس از تسلط حکومت سرپرست بر افغانستان، این کشور به یک زندان عظیم و تاریک برای زنان و دختران تبدیل شده است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز گذشته در پنجاه‌وششمین نشست خود وضعیت حقوق‌‌ بشر در افغانستان را بررسی کرد.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=13984
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد