نهاد حامی زنان: سازمان ملل با امتیاز‌دهی به حکومت افغانستان در حق زنان خیانت می‌کند

3 هفته قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

نهاد هماهنگ کننده‌ی فعالان حقوق زن افغانستان، با فرستادن نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، از این سازمان و جامعه‌ی جهانی خواسته‌‌ است که هرچه زودتر از «امتیاز‌دهی به حکومت فعلی» که نقض‌کنندگان حقوق زنان هستند، دست‌ بردارند.

این نهاد امروز (دوشنبه، ۴ سرطان) با نشر نامه‌ای در حساب کاربری ایکس خود، سازمان ملل متحد را به‌دلیل «امتیاز‌دهی مکرر» به حکومت فعلی به «خیانت و بی‌عدالتی» در حق زنان و دختران افغانستان متهم کرده است.

در نامه خطاب به آنتونیو گوترش آمده است: «ما فوراً از سازمان ملل می‌خواهیم که به یک بی‌عدالتی بزرگ رسیدگی کند. امتیازات مکرر سازمان ملل متحد به حکومت فعلی به حقوق اساسی بشر و مردم افغانستان به‌ویژه زنان خیانت کرده است و مستقیم با اصول کرامت، ارزش و برابری برای همه منشور ملل متحد در تضاد است.»

در بخشی از این نامه آمده است که زنان افغانستان اکنون «ستم سیستماتیک» را که از آن به‌عنوان «آپارتاید جنسیتی» یاد می‌شود، تحمل می‌کنند.

نهاد هماهنگ کننده‌ی فعالان حقوق زن در این نامه، نشست سوم دوحه را تحریم کرده و گفته است که حذف زنان و جامعه‌ی مدنی افغانستان از گفتگوهای کلیدی، مانند نشست سوم دوحه، به منزله‌ی «تایید ضمنی سیاست‌های تبعیض‌آمیز حکومت فعلی» است. این حذف خیانت آشکار به منشور خود سازمان ملل است.

این نهاد از سازمان ملل متحد خواسته‌ است که تعهد خود را به حقوق بشر و برابری جنسیتی حفظ کند.

در بخشی از نامه آمده است: «سازمان ملل باید این استندرد دوگانه‌ را متوقف کند. عدم انجام این کار اعتبار و اقتدار اخلاقی آن را از بین می‌برد. زنان و دختران افغانستان لایق بهترین‌ها هستند و ما ساکت نخواهیم شد. ما از سازمان ملل می‌خواهیم که اکنون برای بازگرداندن ایمان به مأموریت خود اقدام کند.»

باید گفت که سومین نشست دوحه از تاریخ ۳۰ جون تا اول جولای در قطر برگزار می‌شود. هرچند تا اکنون اجندای این نشست مشخص نیست؛ اما استفین دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد هدف از برگزاری این نشست را «افزایش تعاملات بین‌المللی به‌گونه منسجم و ساختارمند» با افغانستان عنوان کرده است.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=14009
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد