سلطان برکات: حکومت افغانستان از تحمیل جهل بالای دختران در برابر خدا پاسخگو هستند

4 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

سلطان برکات، رییس مرکز مطالعات منازعه و بشردوستانه دوحه و استاد دانشگاه با انتقاد شدید از ادامه‌ی ممنوعیت دختران و زنان افغانستان از آموزش و تحصیل، می‌گوید که رهبران حکومت سرپرست از تحمیل «جهل و نادانی» علیه دختران افغان در برابر خداوند پاسخگو هستند.

آقای برکات این اظهارات را در مقاله‌ای که در وب‌سایت انگلیسی شبکه خبری الجزیره نشر شده، مطرح کرده و گفت که آغاز یک سال تعلیمی جدید بدون حضور دختران در افغانستان، نشان می‌دهد که سران حکومت فعلی شرایط بازگشت دختران به مکاتب را نمی‌توانند فراهم کنند.

او تاکید کرد که ادامه ممنوعیت آموزش دختران با ادعای حکومت فعلی مبنی بر ایجاد جامعه‌ای با تفکیک جنسیتی در تضاد است.

وی در چند دور میزبان گفتگوی‌های صلح میان هیأت حکومت فعلی و دولت پیشین افغانستان بود.

رییس مرکز مطالعات منازعه و بشردوستانه دوحه در این مقاله از رهبران حکومت فعلی خواسته است تا به اعتماد مردم ارزش قایل شوند و آن را تنها برای اهداف «بی‌معنی سیاسی» خود استفاده نکنند.

آقای برکات گفت: «با ورود به هفته آخر ماه رمضان، لحظه خوبی برای تامل در اهمیت وفای به عهد است. آن رهبرانی که مدعی اجرای اراده الهی هستند، مسوولیت تحقق وعده داده شده به میلیون‌ها دختر دانش‌آموز بی‌گناه افغان را دارند؛ دخترانی که خود را مظلوم و از حق آموزش محروم می‌بینند.»

این در حالی است که حکومت سرپرست پس از تسلط دوباره‌شان بر افغانستان، در کنار سایر محدودیت‌ها، مکاتب بالاتر از صنف ششم و دانشگاه‌ها را به روی دختران بسته کرده است.

این اقدام حکومت فعلی باعث شده است که میلیون‌ها دانش‌آموز دختر از آموزش باز بماند.

در کنار آن زنان از رفتن به‌ باشگاه‌های ورزشی، رستورانت‌ها، حمام‌های عمومی، معاینه توسط پزشکان مرد، سفر بدون محرم و کار در موسسات غیردولتی داخلی و بین‌المللی و حتی دفاتر سازمان ملل در افغانستان منع شده‌اند.

علی‌رغم واکنش‌ها و محکومیت‌های جهانی، حکومت سرپرست تا اکنون از تصمیم‌شان درباره‌ی آموزش زنان و دختران عقب‌نشینی نکرده‌اند. حکومت فعلی کار زنان در ادارات دولتی و غیردولتی را نیز منع کرده است.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=11974
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد