عباس استانکزی: برای حکومت افغانستان واجب است که زمینه‌ی آموزش زنان را فراهم کنند

11 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

در ادامه‌ی وضع محدودیت‌های شدید بر آموزش و تحصیل دختران در افغانستان، شیرمحمد عباس استانکزی، معاون سیاسی وزارت خارجه‌ی حکومت سرپرست می‌گوید که «به حاکمان و حکومت اسلامی واجب است که برای زنان شرایط و زمینه‌ی تعلیم» را فراهم کنند.

آقای استانکزی این اظهارات را امروز (چهارشنبه، ۱ سنبله) در سیمیناری با عنوان «نقش زنان در خیرالقرون» در آکادمی علوم حکومت سرپرست مطرح کرده است.

خبرگزاری دولتی باختر که اکنون تحت کنترل حکومت فعلی فعالیت می‌کند، به نقل از آقای استانکزی نوشته است» «در اسلام تعلیم بر مرد و زن فرض شده است.»

معین سیاسی وزارت خارجه‌ی حکومت سرپرست تاکید کرده است: «زنان بیش از چهل سال در جهاد با مردان سهم داشتند و خدمت کرده‌اند.»

شیرمحمد عباس استانکزی از طرف‌داران برجسته آموزش دختران و زنان در میان مقامات حکومت فعلی است. او پیش از این نیز از عدم بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌ها به‌روی دختران انتقاد کرده بود و اظهار امیدواری کرده بود که مکاتب «بدون تبعیض» به‌روی همه باز شوند.

در حالی آقای استانکزی بر بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌ها تاکید می‌کند، دو سال می‌شود که حکومت سرپرست دختران بالاتر از صنف ششم را در افغانستان از رفتن به مکتب منع کرده‌ است.

وزارت تحصیلات عالی حکومت فعلی، زنان و دختران افغان را از تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز بازداشته است.

این اقدام حکومت فعلی باعث شده است که میلیون‌ها دانش‌آموز دختر از آموزش باز بماند.

قابل ذکر است که در کنار آن زنان از رفتن به‌ باشگاه‌های ورزشی، رستورانت‌ها، حمام‌های عمومی، معاینه توسط پزشکان مرد، سفر بدون محرم و کار در موسسات غیردولتی داخلی و بین‌المللی و حتی دفاتر سازمان ملل در افغانستان منع شده‌اند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=6225
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد