زلمی خلیل‌زاد: آمریکا نمی‌توانست به‌خاطر رعایت حقوق زنان و دختران در افغانستان بماند

5 ماه قبل
زمان مطالعه 1 دقیقه

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی پیشین وزارت خارجه‌ی آمریکا در امور صلح افغانستان در جلسه استماعیه مجلس نمایندگان این کشور با انتقادهای شدید اعضای این مجلس مواجه شد که یکی از آنان نبود شرط رعایت حقوق زنان و دختران در مفاد توافق‌نامه دوحه بود.

آقای خلیل‌زاد در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان این کشور درباره ناکامی دولت بایدن برای اجرایی توافق‌نامه دوحه شهادت داده و گفت: «تصمیم تبدیل افغانستان به کشوری مدرن و دموکراتیک نشدنی و ناواقعی بود.»

وی در پاسخ به سوال یانگ کیم، عضو این مجلس درباره حقوق زنان و دختران افغانستان گفت که آمریکا نمی‌توانست به‌خاطر رعایت حقوق زنان و دختران در آن کشور بماند.

او افزود که در جهان نقض حقوق بشر زیاد اتفاق می‌افتد.

نماینده‌ی پیشین وزارت خارجه‌ی آمریکا در امور صلح افغانستان تاکید کرد که حکومت سرپرست در نشست دوحه وعده داده بود که مانع کار و آموزش دختران نمی‌شوند، اما خلاف آن عمل‌ کردند.

همچنین زلمی خلیل‌زاد ‌ضعف ارتش افغانستان را یکی از عوامل سقوط حکومت خواند و گفت اردوی ملی درگیر اختلافات سیاسی داخلی بود.

این در حالی است که توافق‌نامه دوحه در فوریه ۲۰۲۰ بین آمریکا و طالبان امضا شد و، براساس آن،  آمریکا در اوت ۲۰۲۱ به حضور نظامی خود در افغانستان پایان داد و حکومت سرپرست پس از دو دهه جنگ و شورشگری دوباره بر افغانستان حاکم شدند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=10721
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد