سه فعال حقوق زن نشست جانبی دوحه را تحریم کردند

2 هفته قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

همزمان با برگزاری سومین نشست دوحه، سه تن از چهره‌های شناخته شده‌ی زنان که به نمایندگی از زنان افغانستان در این نشست دعوت شده‌اند، آن را تحریم کردند.

قرار است امروز (یکشنبه،۱۰ سرطان) سومین نشست سازمان ملل در مورد افغانستان در دوحه با حضور نمایندگان حکومت سرپرست برگزار شود. حبیبه سرابی، نبیله مصلح و زیبده اکبر سه تن از نمایندگان زنان افغانستان که در این نشست از سوی سازمان ملل دعوت شده‌اند، آن را تحریم کرده‌‌اند.

حبیبه سرابی صبح امروز (یک‌شنبه، ۱۰ سرطان) با نشر اعلامیه‌ای در حساب کاربری ایکس خود نوشته است که او از حضور در این نشست منصرف شده است.

خانم سرابی گفت: «من دعوت‌نامه‌ای از یوناماUNAMA  برای شرکت در جلسه نمایندگان جامعه مدنی در تاریخ ۲ جولای در دوحه دریافت کرده‌ام. در حالی که نقشه راه سازمان ملل، ارائه شده توسط هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل برای ارزیابی مستقل را تأیید می‌کنم، در این جلسه در دوحه شرکت نخواهم کرد.»

وی تاکید کرد: «به چند دلیل از حضور در این نشست خودداری می‌کنم؛ زیرا به باورم تا اکنون سازمان ملل نتوانسته قطع‌نامه ۲۷۲۱ شورای امنیت سازمان ملل را که انتصاب یک فرستاده ویژه و ترویج توصیه‌های ارزیابی مستقل را تضمین می‌کند، اجرا کند و مهم‌تر از همه، نیاز به تضمین مشارکت کامل، برابر، معنادار و ایمن زنان افغان در سراسر این فرآیند را به رسمیت می‌شناسد.»

او افزود که پیروی از قطع‌نامه‌ی شورای امنیت سازمان ملل می‌تواند یک راه‌حل قابل قبول برای وضعیت فعلی افغانستان ارایه کند.

وی تصریح کرد که وضعیت حقوق بشر در افغانستان به طور پیوسته در حال بدتر شدن است و به نظر می‌رسد هیچ مکانیسمی وجود ندارد تا حکومت فعلی را نسبت به نقض‌ حقوق بشری نهادینه شده و مداوم آنها به ویژه علیه زنان، جامعه هزاره و اقلیت‌های مذهبی، پاسخگو سازد.

همچنین نبیله مصلح، معین وزارت امور زنان در حکومت پیشین افغانستان نیز در حساب کاربری ایکس خود اعلام کرده است که در نشست دوحه شرکت نمی‌کند.

ریچارد بنت: حذف زنان افغان از نشست دوحه هزینه‌ی سنگین دارد

وی تاکید کرد: «زنان باید در میز اصلی نشست باشند و در مذاکرات اصلی سهیم باشند نه در حاشیه. فلهذا اشتراک در نشست {حاشیه‌ای} تنها در سطح یک نشست خواهد بود که من در آن اشتراک نخواهم داشت.»

پیش از این زبیده اکبر، فعال حقوق زنان نیز اعلام کرده بود که در نشست دوحه شرکت نمی‌کند. زیرا زنان افغانستان شایسته‌ی حضور در میز اصلی نشست در دوحه هستند.

خانم اکبر گفته بود: «دعوت‌نامه‌ای از سازمان ملل برای شرکت در جلسه فرستادگان ویژه درباره افغانستان در دوحه قطر در تاریخ ۲ جولای ۲۰۲۴ دریافت کردم. من در این جلسه شرکت نخواهم کرد زیرا زنان افغان شایسته هستند که در میز اصلی جلسات در دوحه حضور داشته باشند، آجندای جلسه را شکل دهند و اولویت را به حقوق زنان بدهند.»

قرار است دور سوم نشست نمایندگان کشورها در امور افغانستان به میزبانی سازمان ملل متحد، امروز و فردا در دوحه برگزار شود.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=14150
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد