ریچارد بنت خواستار حمایت از دختران ورزشکار افغا‌نستان شد

2 هفته قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر برای افغانستان خواستار حمایت داخلی و خارجی نهادهای ورزشی از زنان و دختران ورزشکار کشور شده است.

آقای بنت به سخنان سخنگوی تربیت بدنی حکومت سرپرست در خصوص حضور سه زن ورزشکار اهل افغانستان در رقابت‌های المپیک پاریس ۲۰۲۴ واکنش نشان داده و گفت که زنان و دختران افغانستان حق شرکت در مسابقات ورزشی را دارند.

آقای بنت با نشر پیامی در حساب کاربری ایکس خود به عدم حمایت حکومت سرپرست از ورزشکاران زن افغا‌نستان که در المپیک پاریس شرکت کرده‌اند، هشدار داده و از نهادهای ورزشی خواسته است که در داخل و خارج از افغانستان از زنان و دختران ورزشکار حمایت کنند.

او افزود که زنان و دختران افغا‌نستان حق دارند در رقابت‌های ورزشی شرکت کنند و مشتاقانه منتظر رقابت زنان و مردان با استعداد و الهام بخش افغانستان در رقابت‌های المپیک و پارالمپیک پاریس ۲۰۲۴ هست.

در رقابت‌های المپیک امسال در پاریس، سه زن به نمایندگی از افغانستان در رشته‌های بایسکل‌سواری و دو میدانی شرکت کرده‌اند.

در این رقابت سه مرد نیز به نمایندگی از افغانستان شرکت کرده‌اند که دو نفر آنان از خارج کشور پیوسته‌اند.

در حالی آقای بنت این اظهارات را مطرح کرده است که مسوولان ورزش حکومت سرپرست اخیراً گفته‌اند که دختران ورزشکار که از سوی کمیته‌ی بین‌المللی المپیک به این رقابت‌ها دعوت شده‌اند را به‌رسمیت نمی‌شناسند و تنها سه مرد را نماینده‌ی افغانستان می‌دانند.

کمیته‌ی بین‌المللی المپیک این شش ورزشکار اهل افغانستان را در مشوره با مقام‌های پیشین کمیته‌ی المپیک افغانستان که اکنون در تبعید به‌سر می‌برند، به رقابت‌های المپیک پاریس دعوت کرده‌اند.

حکومت سرپرست از زمان تسلط دوباره بر افغانستان، ورزش زنان در این کشور را منع کرده و بسیاری از ورزشکاران زن در این مدت کشور را ترک کرده‌اند و در تبعید به‌سر می‌برند.

همچنین سمیرا حمیدی، پژوهشگر سازمان عفو بین‌الملل با نشر پیامی در حساب کاربری ایکس خود گفته است: «‏گروهِ که خودش مشروعیت ندارد همی‌نقدر می‌تواند بی‌عقل باشد. این سه خانم ورزشکار به رسمیت‌شناسی هم ضرورت ندارند.»

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=14454
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد