شش ورزشکار به‌شامل سه زن از افغانستان در المپیک ۲۰۲۴ شرکت می‌کنند

1 ماه قبل
زمان مطالعه 1 دقیقه

کمیته بین‌المللی المپیک (آی‌او‌سی) در تازه‌ترین مورد اعلام کرده است که در المپیک پاریس ۲۰۲۴، شش ورزشکار از افغانستان به‌شمول سه زن و سه مرد درشته‌های مختلف اشتراک خواهند کرد.

مارک آدامز، سخنگوی کمیته بین‌المللی المپیک این موضوع را در یک نشست خبری مطرح کرده و گفته است که ورزشکاران مرد افغانستان در رشته‌های دوش، شنا و جودو رقابت خواهند کرد.

مارک آدامز می‌گوید که زنان ورزشکار افغان در رشته‌های دوش و بایسکیل‌رانی شرکت خواهند کرد.

وی افزود که تشکیل تیم مبتنی بر جنسیت پیامی برای حکومت سرپرست است که دسترسی زنان و دختران افغانستان را به ورزش محدود کرده‌اند.

او تاکید کرد: «ما به صراحت اعلام کردیم که یک تیم برابر جنسیتی می‌خواهیم و این چیزی بود که به آن دست یافتیم.»

آدامز می‌گوید که به هیچ یکی از مقام‌های حکومت فعلی اجازه حضور در المپیک پاریس ۲۰۲۴ داده نخواهد شد.

سخنگوی کمیته بین‌المللی المپیک گفت: «در خود پاریس جایی برای مقام‌های حکومت فعلی وجود نخواهد داشت. هیچ نماینده‌ای از حکومت افغانستان برای بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ اعتبار نخواهد داشت.»

این در حالی است که پیشتر کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کرده بود که در حال مذاکره با کمیته ملی المپیک افغانستان و همچنان مقام‌های ورزشی با هدف رفع محدودیت‌های فعلی برای دسترسی زنان و دختران جوان به ورزش در کشور است.

باید گفت که قرار است المپیک ۲۰۲۴ از ۲۶ جولای تا ۱۱ آگست (۵ تا ۲۱ اسد) و پارالمپیک پاریس ۲۰۲۴ هم از ۲۸ آگست تا ۸ سپتامبر (۷ تا ۱۸ سنبله) در شهر پاریس، پایتخت فرانسه، برگزار شود.

قابل ذکر است که  ورزش افغانستان نیز از اقدامات سخت‌گیرانه حکومت فعلی در امان نمانده و تمام رشته‌های ورزشی در بخش زنان با محدودیت‌های شدید مواجه شده است.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=13973
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد