بنفشه یعقوبی اهل افغانستان برنده‌ی جایزه شجاعت وزارت خارجه‌ی آمریکا شد

5 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

با وجود وضع محدودیت و سرکوب زنان و دختران در افغانستان، وزارت خارجه‌ی آمریکا اعلام کرده است که بنفشه یعقوبی، عضو پیشین کمیسیون حقوق بشر افغانستان از جمله برندگان جایزه شجاعت این وزارت شناخته شده است.

وزارت امور خارجه‌ی آمریکا با نشر اعلامیه‌ای گفته است که قرار است این جایزه به‌تاریخ چهارم مارچ به خانم یعقوبی و ۱۱ زن دیگر اهدا شود.

این وزارت در اعلامیه‌ درباره‌ی خانم یعقوبی نوشته است که او سال‌ها به‌عنوان وکیل‌مدافع حقوق زنانی که با خشونت مواجه شده‌اند کار کرده است.

در اعلامیه آمده است که بنفشه یعقوبی «سازمان رهیاب» را در سال ۲۰۰۸ با همسرش برای ارائه‌ی آموزش و توان‌بخشی به افراد کم‌بینا در افغانستان تأسیس کرده بود.

وزارت امور خارجه‌ی آمریکا تاکید کرد که خانم یعقوبی در کمیسیون حقوق بشر نیز بر آموزش کودکان نابینا تمرکز داشت.

این وزارت افزود که این فعال حقوق بشر اکنون در تبعید زندگی می‌کند، اما همچنان یک مدافع خستگی‌ناپذیر برای شهروندان افغانستان دارای معلولیت است.

این در حالی است که پیش از خانم یعقوبی هم زنانی از افغانستان برنده‌ی جایزه شجاعت وزارت خارجه‌ی آمریکا شده بودند.

این جایزه هر سال از جانب دولت آمریکا به زنانی اهدا می‌شود که خود را وقف تغییر زندگی مردم در کشورهای‌شان کرده‌اند.

در حالی خانم یعقوبی برنده این جایزه می‌شود که بیش از دو سال می‌شود که حکومت سرپرست دختران بالاتر از صنف ششم را در افغانستان از رفتن به مکتب منع کرده‌ است.

وزارت تحصیلات عالی حکومت فعلی، زنان و دختران افغان را از تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز بازداشته است.

این اقدام حکومت فعلی باعث شده است که میلیون‌ها دانش‌آموز دختر از آموزش باز بماند.

در کنار آن زنان از رفتن به‌ باشگاه‌های ورزشی، رستورانت‌ها، حمام‌های عمومی، معاینه توسط پزشکان مرد، سفر بدون محرم و کار در موسسات غیردولتی داخلی و بین‌المللی و حتی دفاتر سازمان ملل در افغانستان منع شده‌اند.

علی‌رغم واکنش‌ها و محکومیت‌های جهانی، حکومت سرپرست تا اکنون از تصمیم‌شان درباره‌ی آموزش زنان و دختران عقب‌نشینی نکرده‌اند. حکومت فعلی کار زنان در ادارات دولتی و غیردولتی را نیز منع کرده است.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=11072
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد