۱۱ کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل خواستار توقف سرکوب زنان افغانستان شدند

5 ماه قبل
زمان مطالعه 1 دقیقه

نمایندگان ۱۱ کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد پس از نشست این شورا در مورد افغانستان، با نشر یک بیانیه‌‌ی مشترک ادامه‌ی تبعیض جنسیتی سیستماتیک و ستم بر زنان و دختران در افغانستان را قویأ محکوم کرده و از حکومت سرپرست خواسته‌اند که سیاست‌‌ها و احکامی را که زنان و دختران را سرکوب می‌کنند، لغو کنند.

این بیانیه پس از برگزاری نشست شورای امنیت درباره‌ی افغانستان از سوی اکوادور، فرانسه، جاپان، مالت، کوریای جنوبی، سیرالئون، اسلوونی، سوئیس، بریتانیا، ایالات متحده و گویان صادر شده است.

نشست شورای امنیت دیروز (دوشنبه، ۷ حوت) پشت درهای بسته برگزار شده و تا اکنون اطلاعاتی از آن به بیرون درز نکرده‌اند.

آنان تاکید کردند که صلح، ثبات و توسعه پایدار در افغانستان تنها در صورتی می‌تواند حاصل شود که یک روند سیاسی فراگیر مبتنی بر احترام به حاکمیت قانون و حقوق‌بشری همه مردم افغانستان وجود داشته باشد؛ روندی که در آن حقوق زنان و دختران به‌طور کامل رعایت و صدای همه افغان‌ها شنیده می‌شود.

نمایندگان ۱۱ کشور از حکومت سرپرست خواسته‌اند که فوراً همه سیاست‌ها و احکامی را که زنان و دختران را سرکوب می‌کنند، از جمله محدودیت‌ بر تحصیل، کار و آزادی حرکت و آزادی بیان را لغو کنند.

به گفته‌ی آنان، زنان و دختران باید از حقوق انسانی و آزادی‌های اساسی خود در زندگی عمومی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی استفاده کامل داشته باشند.

نمایندگان کشورها تاکید کردند که در قبال نقض حقوق‌بشر و جنایات علیه زنان و دختران باید پاسخگویی وجود داشته باشد.

این در حالی است که حکومت سرپرست کار زنان در تمام نهادهای غیردولتی از جمله سازمان ملل را منع کرده‌ است.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=11005
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد