سیما سمر: تصمیم‌گیری در نشست دوحه بدون حضور زنان غیرقابل قبول است

3 هفته قبل
زمان مطالعه 1 دقیقه

سیما سمر، رییس پیشین کمیسیون حقوق بشر افغانستان، سومین نشست دوحه را ناکام خواند و می‌گوید که هرگونه تصمیم‌‌گیری بدون حضور اکثریت مردم افغانستان به ویژه زنان و دختران غیرقابل قبول است.

خانم سمر گفته است که جامعه بین‌المللی اکثریت مردم افغانستان را از دور مذاکرات و تصمیم‌گیری‌ها خارج کرده‌ است و «تسلیم شدن» به خواست‌های حکومت سرپرست، زمینه بیشتر نقض حقوق بشر را در کشور فراهم می‌‌کند.

وی تاکید کرد که حکومت فعلی از مردم افغانستان نمایندگی نمی‌کند و این حکومت حمایت مردمی ندارد.

او می‌گوید که جامعه بین‌المللی با حکومت فعلی در به حاشیه راندن مسائل حقوق زنان و حقوق بشر هم‌سو شده است.

رییس پیشین کمیسیون حقوق بشر افغانستان: «هر مسئله‌ای که در نشست دوحه بحث می‌شود، به‌صورت مستقیم روی وضعیت زنان افغانستان تأثیر دارد. نبود زنان در این نشست نشان می‌دهد که در پی حل مسئله نیستند، بلکه در پی روزگذرانی و وقت‌کشی هستند.»

خانم سمر افزود که وظیفه بنیادی و اساسی سازمان ملل حمایت از حقوق بشر است، اما سازمان در نشست دوحه مسئله حقوق بشر را نادیده گرفته‌ است.

وی تصریح کرد که برخی کشورها با این بهانه که حکومت فعلی واقعیت افغانستان است، در پی «عادی‌سازی» حکومت هستند. او در ادامه گفت اگر حکومت سرپرست واقعیت است، زنان و مردم افغانستان هم واقعیت کشور اند.

غیبت نمایندگان جریان‌های سیاسی، جامعه مدنی و زنان با انتقادهای گسترده روبرو شده است. برخی فعالان حقوق بشر و حقوق زنان خواهان تحریم نشست سوم دوحه شدند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=13932
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد