رینا امیری: نگرانی‌های زنان را در نشست دوحه مطرح می‌کنم

3 هفته قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

رینا امیری، نماینده ویژه‌ی آمریکا در امور زنان و حقوق بشر افغانستان می‌گوید که در نشست سوم دوحه نگرانی‌ها و توصیه‌های زنان و شبکه‌های حقوق بشری افغانستان را مطرح می‌کند.

خانم امیری همزمان با برگزاری نشست سوم دوحه با نشر پیامی در حساب کاربری ایکس خود نوشته است که در سه هفته‌ی گذشته با طیف گسترده‌ای از زنان و شبکه‌های حقوق بشری در داخل و خارج از افغانستان در مورد نشست دوحه صحبت کرده است.

وی تاکید کرد که قرار است در این نشست نگرانی‌ها و توصیه‌های آن‌ها را مطرح کند.

نماینده ویژه‌ی آمریکا در امور زنان و حقوق بشر گفت که فرم‌های تصمیم‌گیری در مورد آینده‌ی افغانستان باید شامل تمامی تنوعات شهروندان این کشور، به ویژه زنان باشد تا از نظر مردم مشروعیت داشته باشد.

او علاوه کرد که حقوق بشر، به خصوص حقوق زنان و دختران باید در اولویت قرار بگیرد و شهروندان افغانستان، به ویژه زنان باید فضایی برای دفاع از حقوق خود را داشته باشند.

در بخش از پیامی خانم امیری آمده است که جامعه‌ی جهانی باید به فشار بر حکومت سرپرست افغانستان برای لغو فوری احکام تبعیض‌آمیز که دس‌رسی زنان و دختران به آموزش، کار و حرکت را محدود می‌کند و سایر سیاست‌های سرکوبگرانه‌ی حکومت ادامه دهد.

او می‌گوید که به مشاوره‌ی گسترده برای حمایت از چارچوب جامع به هدف مشارکت زنان و جامعه‌ی مدنی افغانستان در اجلاس‌های بین‌المللی در مورد افغانستان ادامه می‌دهد.

باید گفت که نشست سوم دوحه قرار است امروز (یک‌شنبه، ۱۰ سرطان) به میزبانی سازمان ملل متحد و با حضور فرستادگان ویژه‌ی کشورها در امور افغانستان آغاز شود.

در این نشست، هیأت حکومت سرپرست به رهبری ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت شرکت کرده‌اند.

همچنین سازمان ملل متحد از حبیبه سرابی، زبیده اکبر و نبیله مصلح در این نشست به نمایندگی از زنان افغانستان دعوت کرده بود؛ اما آن‌ها این نشست را به‌دلیل حضور هیأت حکومت سرپرست تحریم کرده و گفته‌اند در آن شرکت نمی‌کنند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=14163
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد