ریاست تربیت بدنی: سه نماینده زن در المپیک پاریس را به رسمیت نمی‌شناسیم

2 هفته قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

کمیته بین‌المللی المپیک با آن‌که از تشکیل تیم شش نفری ورزش‌کاران افغانستان برای اشتراک در المپیک پاریس خبر داده بود، اکنون مقامات حکومت سرپرست می‌گویند، سه ورزش‌کار زن که شامل شش ورزش‌کار است را به رسمیت نمی‌شناسند.

اتل مشوانی، سخنگوی ریاست تربیت بدنی که تحت کنترول حکومت فعلی فعالیت دارد، این موضوع را در صحبت با خبرگزاری فرانسه مطرح کرده و گفته است که در حال حاضر ورزش دختران در افغانستان زیر اداره این گروه متوقف است و آنان نمی‌توانند به نمایند‌گی از کشور در این رقابت‌ها اشتراک کنند.

آقای مشوانی تاکید کرد که حکومت سرپرست افغانستان تنها سه نماینده مرد را به رسمیت می‌شناسد.

باید گفت که در ماه گذشته کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کرده بود که افغانستان در رقابت‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس در یک حرکت نمادین با یک تیم برابری جنسیتی که شامل سه زن و سه مرد است به میدان خواهد رفت.

مارک آدامز، سخنگوی کمیته بین‌المللی المپیک در ۲۴ جوزای سال روان میلادی در یک نشست خبری با انتقاد از محدودیت‌های حکومت سرپرست بر ورزش‌کاران زن گفته بود که هیچ یک از مقام‌های این گروه در این رقابت‌ها اجازه اشتراک نخواهد داشت.

وی گفته بود که ورزشکاران مرد در بخش‌های دوش، جودو و شنا اشتراک خواهند کرد و ورزش‌کاران زن نیز در بخش دوش و بایسکیل‌سواری رقابت می‌کنند.

شش ورزشکار به‌شامل سه زن از افغانستان در المپیک ۲۰۲۴ شرکت می‌کنند
المپیک پاریس؛ فریبا رضایی: بدون شرکت زنان افغان، تیم مردان هم نباید حضور داشته باشد
منع ورزش زنان؛ ورزشکار زن افغان خواستار محرومیت افغانستان از بازی‌های المپیک شد

این در حالی است که پس از به قدرت رسیدن حکومت سرپرست در افغانستان، حکومت فعلی محدویت‌های زیادی بر زنان وضع کرده است.

حکومت فعلی در کنار آموزش، تحصیل و کار، زنان را از رفتن به ورزشگاه نیز منع و تمام تیم‌های ملی ورزشی که دختران در آن حضور داشتند را لغو کرده است.

در کنار آن زنان از رفتن به‌ باشگاه‌های ورزشی، رستورانت‌ها، حمام‌های عمومی، معاینه توسط پزشکان مرد، سفر بدون محرم و کار در موسسات غیردولتی داخلی و بین‌المللی و حتی دفاتر سازمان ملل در افغانستان منع شده‌اند.

علی‌رغم واکنش‌ها و محکومیت‌های جهانی، حکومت سرپرست تا اکنون از تصمیم‌شان درباره‌ی آموزش زنان و دختران عقب‌نشینی نکرده‌اند. حکومت فعلی کار زنان در ادارات دولتی و غیردولتی را نیز منع کرده است.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=14417
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد