حبیبه سرابی: سازمان ملل در مشارکت معنادار زنان در نشست دوحه ناکام بوده است

3 هفته قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

همزمان با آغاز نشست سوم دوحه، حبیبه سرابی، فعال حقوق زنان و عضو هیأت مذاکره‌کننده صلح حکومت پیشین اعلام کرده است که سازمان ملل متحد نتوانست مشارکت معنادار و کامل زنان را در نشست سوم دوحه تضمین کند.

خانم سرابی روز (یک‌شنبه، ۱۰ سرطان) با اعلامیه‌ای در حساب کاربری ایکس خود، گفت که سازمان ملل در امر انتخاب یک نماینده ویژه برای افغانستان و همچنان تضمین مشارکت معنادار و کامل زنان در نشست دوحه ناکام بوده است.

وی از حضور در این نشست خودداری و آن را تحریم کرده است.

او تاکید کرد که سازمان ملل تا اکنون نتوانسته است قطع‌نامه ۲۷۲۱ شورای امنیت این سازمان را برای انتخاب یک نماینده ویژه در امور افغانستان را تضمین کند.

عضو هیأت مذاکره‌کننده صلح حکومت پیشین افزود که سازمان ملل زنان و جامعه مدنی افغانستان را از محور نشست دوحه کنار زده و جلسات حاشیه‌ای برای آنان ترتیب داده است که این امر در مغایرت با مشارکت کامل و معنادار زنان قرار دارد.

خانم سرابی می‌گوید که پیروی از قطع‌نامه‌ی شورای امنیت سازمان ملل می‌تواند یک راه‌حل قابل قبول برای وضعیت فعلی افغانستان ارائه کند.

سه فعال حقوق زن نشست جانبی دوحه را تحریم کردند
اتحادیه حقوق‌دانان: حذف زنان افغانستان از نشست دوحه تأسف‌بار است

در بخشی از اعلامیه‌ی او آمده است که آجندای سومین نشست دوحه از تمرکز به مسایل فنی تغییر کرده و راه‌حل‌های سیاسی را کنار گذاشته است.

خانم سرابی همچنان تاکید کرده که وضعیت حقوق بشر در افغانستان به طور پیوسته در حال بدتر شدن است و به نظر می‌رسد هیچ مکانیسمی وجود ندارد تا حکومت سرپرست را نسبت به نقض‌ حقوق بشری نهادینه شده و مداوم آنها به ویژه علیه زنان، جامعه هزاره و اقلیت‌های مذهبی، پاسخگو سازد.

باید گفت که نشست سوم دوحه ساعت ۶:۴۵ امروز به وقت کابل آغاز می‌شود. همزمان با آغاز این نشست، جنبش‌های اعتراضی زنان در شهرهای مختلف جهان از جمله برلین و اسلام‌آباد تظاهرات راه‌اندازی کرده و این نشست را تحریم کرده‌اند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=14158
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد