راه‌های افزایش تمرکز در کودکان

2 ماه قبل
زمان مطالعه 4 دقیقه

اینکه بخواهید تمام تمرکز و توجه کودکی را به موضوعی جلب کنید، قطعا آسان نیست. زیرا کودکان به سرعت حواس‌شان پرت می‌شوند و مشغول فعالیت لذت بخش دیگری می‌شوند. عدم تمرکز در کودکان یک مشکل شایع است که تقریبا در میان تمام کودکان وجود دارد. در مطلب قبلی، به علائم عدم تمرکز در کودکان و مهمتر اینکه چه مواردی سبب کاهش تمرکز در کودکان می‌شود؟ را به شکل مفصل توضیح دادیم. در این مطلب به راهکارهایی خواهیم پرداخت که والدین را کمک می‌کند تا آن‌ها بتوانند با استفاده از آن تمرکز کودکان‌شان را افزایش دهند.

راه کارهایی برای افزایش تمرکز

بسیاری از والدین زمانی که متوجه مشکل کودکان‌شان در حفظ تمرکز و توجه می‌شوند، سراغ یافتن پاسخ این پرسش می‌روند که چه راه‌حلی برای افزایش تمرکز فرزندم وجود دارد؟ در حالی که میزان توجه و تمرکز یک کودک با کودک دیگر متفاوت است؛ مشکل در تمرکز نیز ممکن است به عواملی مانند استرس، بی‌خوابی، نگرانی یا تغذیه نامناسب بستگی داشته باشد. به والدین عزیز توصیه می‌شود که برای کمک به کودکان‌تان در بهبود توانایی تمرکز، باید به علائم توجه کنید، علت را درک کنید و راه‌های افزایش تمرکز را پیدا کنید. همچنین، می‌توانید از طریق بازی، تمرکز کودک را افزایش دهید؛ برای دانستن بیشتر درباره اینکه چه کارهایی می‌توانید برای کمک به آن‌ها انجام دهید، این مطلب را دنبال کنید.

  • خواب کافی: فرزندان بسته به سن خود نیاز به هشت تا ده ساعت خواب در روز دارند. رعایت روتین خواب سالم بسیار حیاتی است. زیرا هنگامی که آن‌ها خواب کافی نداشته باشند، در طول روز بسیار خسته و کسل خواهند بود و نمی‌توانند در انجام کارهای‌شان تمرکز لازم را داشته باشند.
  • ایجاد محیطی آرام و امن: اگر می‌خواهید فرزند شما تمرکز بهتری داشته باشد، بهتر است از بحث و جدل در حضور فرزندتان خودداری کنید. بهتر است بدانید وجود استرس و فشار بیش از حد بر روی کودک برای اینکه در هر زمینه‌ای بهترین باشد، باعث می‌شود شخصیتی کمال‌گرا پیدا کند؛ در این صورت به دلیل کمال‌گرا بودن تا آخر عمر زجر می‌کشد. به علاوه، برای بدست رسیدن به نتیجه‌ی خوب، تلاش نکنید در کودک‌تان احساس عذاب وجدان ایجاد کنید. ممکن است شما این کار را به این منظور انجام دهید که کودک‌تان درکی از شرایط فعلی شما داشته باشد و فعالیت‌هایش را بهتر انجام دهد، اما این کار به مرور زمان از کودک‌تان فردی خواهد ساخت که برای انجام تمام کارهایش استرس بیش ازحد خواهد داشت و در صورتی که نتیجه‌ای که مد نظرش است را بدست نیاورد، خودخوری کرده و اینگونه علاوه بر آسیب‌های روحی که تجربه می‌کند، موفقیت‌هایش را نیز شرطی می‌سازد.
  • تغذیه مناسب: تخم مرغ، نان کامل، شیر، مرغ، گوشت، ماهی سالمون و بیکن مواد غذایی برای افزایش تمرکز کودکان هستند. مصرف کافئین و نوشیدنی‌های انرژی‌زا و غذاهای با ارزش غذایی پایین را تا حد زیادی کم کنید و یا حتی حذف کنید. آرامش، رژیم غذایی متعادل و خواب می‌توانند به مقداری به حل مشکل کمک کنند. اجازه ندهید تا کودکان نوشیدنی‌های انرژی‌زا بنوشند. این نوشیدنی‌ها علاوه بر کاهش تمرکز، ضررهای دیگری نیز به بدن کودک خواهد گذاشت.

معرفی ۳ مرحله مناسب برای افزایش تمرکز کودک

  • به فرزند خود توجه کنید:

کنار کودک خود بنشینید و هنگام بازی یا کتاب خواندن و صحبت کردن با او تماس چشمی برقرار کنید و توجه کنید به چه چیزهایی علاقه بیشتری نشان می‌دهد. از معلمان و استادان فرزند خود راهنمایی بگیرید، به این دلیل که معلم از نزدیک با کودک کار می‌کند و می‌تواند راهنمایی‌های خوبی برای رفع مشکل به شما بدهد.

شماری از والدین شروع به سرزنش کودکان‌شان می‌کنند و یا کودک خود را با کودکان فامیل یا همسایه‌ها مقایسه می‌کنند. به یاد داشته باشید، اگر شما جزء این والدین هستید، این قیاس کاری از پیش نمی‌برد و بیشتر به روحیه فرزندتان آسیب می‌زند. بهتر است صبور و عاقل باشید و او را درک کنید.

  • عوامل حواس پرتی را به حداقل برسانید:

برخی از کودکان با کوچکترین صدایی تمرکز خود را از دست می‌دهند. پس برای تمرکز بیشتر، او را در جایی قرار دهید که کمتر در معرض آلودگی صوتی و صداها باشد. این کار سبب می‌شود او زمان بیشتری سرگرم مطالعه آن هم با تمرکز بالا باشد.

لطفا به این نکته توجه کنید که اگر کودک شما در حال مطالعه است در این زمان با تلفن صحبت نکنید و یا تلویزیون تماشا نکنید. شماری از والدین در وسط تماشای تلویزیون در مورد فیلمی که تماشا می‌کنند با کودک خود صحبت می‌کنند و حتی از او می‌خواهند در مورد شخصیت فیلم دیدگاه خود را بیان کند. و یا اینکه پس از یک تماس تلفنی والدین شروع به صحبت در مورد محتوای تماس می‌کنند. به یاد داشته باشید که این موارد ممکن هر روز تکرار شوند و از نظر شما خیلی عادی به نظر برسند و شاید هم به این دیدگاه باشید که یک دقیقه صحبت کردن، نمی‌تواند تمرکز کودکان‌تان را برهم زند اما باید بدانید، این چیزهای به ظاهر ساده و کوچک، تاثیر بسیار زیادی دارند.

والدین عزیز، الگوی فرزند خود باشید و زمانی که کودک شما در حال مطالعه است، شما نیز به مطالعه بپردازید و منزل را در سکوت نگه دارید تا او را تشویق کنید که کار خود را بهتر انجام دهد.

  • زمان استفاده از گوشی موبایل را کاهش دهید:

به جای خرید گوشی موبایل، چیزهایی را برای کودک‌تان بخرید که خلاقیت را در وی افزایش دهد. در صورتی که فرزند شما از گوشی همراه شما استفاده می‌کند، برای آن زمان مشخص کنید. مثلا یک یا دو ساعت. همچنان برای تماشای تلویزیون نیز زمان مشخص کنید؛ مثلا بعد از یک ساعت تلویزیون خاموش شود. به یاد داشته باشید که حواس‌تان به زمانی که به فرزندتان می‌دهید، باشد. فراموش نکنید و اجازه دهید ذهن فرزند شما با آن زمان مشخص، تنظیم شود.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=13510
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد