یوناما: زنان افغان خواستار فشار بر حکومت سرپرست جهت بهبود وضعیت هستند

7 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

یوناما یا هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل اعلام کرده است که زنان و دختران افغانستان خواستار فشار جامعه‌ی بین‌المللی بر حکومت سرپرست برای بهبود وضعیت هستند.

یوناما این اظهار را در آخرین گزارش ربع‌وار خود درباره‌ی وضعیت زنان افغانستان مطرح کرده است.

در این گزارش آمده است که زنان افغانستان از جامعه‌ی بین‌المللی درخواست کرده‌اند که کمک‌ها را به بهترشدن شرایط زنان و تسهیل فرصت‌ گفتگوی مستقیم میان آنان و حکومت فعلی پیوند دهد.

یوناما تاکید کرد که بسیاری از زنان و دختران از این درخواست به‌عنوان تنها راه جهت ایجاد مسیرهای مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها حمایت کرده‌اند.

در ادامه آمده است که زنان و دختران در افغانستان می‌گویند که با توجه به محدودیت‌ها و رفتارهای فعلی حکومت فعلی، سازمان ملل متحد و نمایندگان بین‌المللی که در سطح محلی کار می‌کنند، بهترین موقعیت را دارند تا مستقیما با حکومت سرپرست درباره‌ی معکوس کردن محدودیت‌ها مذاکره کنند.

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل در گزارش خود نوشته است که برخی از زنان پیشنهاد کرده‌اند که رهبران مرد قبایل و مذهبی در حمایت از آنان صحبت کنند و این رهبران در گفتگوها با حکومت فعلی برای استدلال مشارکت داشته باشند.

زنان و دختران افغان در این گزارش از بازیگران بین‌المللی خواسته‌اند که از توانمندسازی اقتصادی زنان، از جمله رسیدگی به فقر و سلامت روان آنان حمایت کنند.

همچنین در بخش این گزارش آمده است که زنان و دختران دسترسی به آموزش و اشتغال را به‌عنوان کلیدی برای رسیدگی به مسائل گسترده، از جمله بحران فزاینده‌ی سلامت روان در میان زنان و دختران تلقی می‌کنند.

یوناما گفته است که اختلال روانی مانند افسردگی و بی‌خوابی باعث می‌شود زنان و دختران با مشکلات جسمانی مانند خستگی، از دست دادن اشتها و سردرد مواجه شوند.

این در حالی است که حکومت سرپرست در این دو سال محدودیت‌های شدیدی علیه زنان و دختران در افغانستان وضع کرده است. اکنون زنان و دختران اجازه کار، آموزش و گشت‌وگذار آزادانه را ندارند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=9175
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد