سومین سالیاد انفجار مکتب دخترانه سیدالشهدای کابل؛ خانواده‌های قربانیان: خواستار بازگشایی مکاتب به روی دختران هستیم

3 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

مسوولان در مکتب سیدالشهدا و خانواده‌های قربانیان این مکتب در سومین سالیاد حمله انتحاری بر این مکتب، از حکومت سرپرست خواستار تامین امنیت و بازگشایی مکاتب به روی دختران شدند.

سومین سالیاد حمله انتحاری بر مکتب سیدالشهدای در منطقه‌ی دشت برچی کابل دیروز (سه‌شنبه، ۱۸ ثور) از سوی مسوولان مکتب سیدالشهدا و خانوادهای قربانیان این رویداد در غرب کابل گرامی‌داشت شد.

نصرت الله نصرت، مدیر مکتب سیدالشهدا در این مراسم گفت که با گذشت سه سال از این حادثه المناک، هنوز درد این حادثه برای خانواده‌ها تازه است.

مدیر مکتب سیدالشهدا از حکومت سرپرست خواست که عاملان این حمله را شناسایی، بازداشت و به پنجه قانون بسپارد.

آقای نصرت در این مراسم خطاب به دانش‌آموزان این مکتب گفت که از علم و دانش دست بر ندارند: «از خانواده‌ها می‌خواهم که فرزنداشان را به مکتب، علم و دانش تشویق نمایند. نگذارید دختران‌تان بی‌سواد بماند. دانش آموزان مسوولیت دارند تا راه نرفته دانش آموزان شهید شده این مکتب را به سر انجام برسانند.»

مدیر مکتب سیدالشهدا همچنان از حکومت سرپرست خواستار بازگشایی دروازه‌ی‌ مکاتب و دانشگاه‌ها به‌روی دختران بازمانده از علم و دانش شد: «دانش آموزان را بیشتر از این بی‌سرنوشت نگذارید، نگذارید نسل بعدی افغانستان بی‌سواد بار بیاید.»

مریم احمدی، خواهر یکی از قربانیان حمله انفجاری در این مکتب در این مراسم گفت با آن که سه سال از کشته شدن خواهرش می‌گذرد اما تا هنوز داغ کشته شدن یگانه، خواهرش بر دل او و خانواده‌اش تازه است.

بانو احمدی، با اشاره به حمله انتحاری بر این مکتب گفت: «ما اگر درس و مکتب را رها کنیم و از تعلیم فاصله بگیریم به معنی نادیده گرفتن خون شهدای این مکتب و شهدای معارف هست. ما رسالت داریم که آرمان‌های شهدا را تحقق ببخشیم.»

احمدی از حکومت سرپرست خواستار بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌ها به روی دختران شد: «دختران و زنان نصف پیکر این ملت هستند. نادیده گرفتن نیم پیکر یک ملت جفای بزرگی در حق آنان است.»

عکس: ارسالی به رسانه گوهرشاد

علی رضا، اقارب یکی دیگر از قربانیان مکتب سیدالشهدا در این مراسم گفت که سه سال از این فاجعه‌ی غم‌انگیز گذشت اما تا هنوز عاملان این رویداد شناسایی نشده اند.

علی رضا، تاکید کرد که حکومت سرپرست باید امنیت تمام مراکز آموزشی در غرب کابل را تامین و در راستای بهبود امنیت شهروندان توجه جدی نماید.

او از حکومت سرپرست خواستار بازگشایی دروازه‌های مکاتب و دانشگاه‌ها به روی دختران شد و از جامعه جهانی خواست که عاملان حمله بر مکتب سیداشهدا را شناسایی و به پنجه قانون بسپارد.

انفجار در مکتب سیدالشهدا در (۱۸ ثور، ۱۴۰۰) هنگام خروج دانش‌آموزان از مکتب به‌وقوع پیوست. در این حادثه، ابتدا یک موتر بمب‌گذاری منفجر شد و سپس دو ماین جاسازی شده دیگر منفجر شدند. در این رویداد خونین بیش از ۸۵ تن کشته و ۱۴۷ تن دیگر زخمی شدند. اکثر قربانیان و مجروحان این رویداد دانش‌آموز دختر بودند.

با آن که سه سال از حمله بر مکتب سیدالشهدا می گذرد، تا هنوز مسوولیت این حملات را فرد یا گروهی بر عهده نگرفته است. به علاوه، تاکنون هیج فرد و یا گوهی نیز در پیوند به این جمله‌ی انفجاری شناسایی و بازداشت نشده است.

نویسنده: سینا 

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=12789
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد