گزارشگران بدون مرز: محدودیت‌های حکومت افغانستان بر روزنامه‌نگاران زن نگران‌کننده است

3 ماه قبل
زمان مطالعه 1 دقیقه

در ادامه‌ی سانسور و وضع محدودیت علیه رسانه‌ها و خبرنگاران در افغانستان، گزارشگران بدون مرز از وضع محدودیت‌ها در مورد پوشش زنان روزنامه‌نگار، محدودیت دسترسی زنان به رسانه‌های دیداری و شنیداری و ممنوعیت فیلمبرداری یا عکاسی از سوی حکومت سرپرست، ابراز نگرانی کرده است.

این نهاد امروز (سه‌شنبه، ۲۱ حمل) با نشر گزارشی گفته است که سرکوب روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها در افغانستان همچنان در حال تشدید است و به‌طور خاص دسترسی زنان به رسانه‌ها، چه به‌عنوان روزنامه‌نگار و چه به‌عنوان شنونده و تماشاگر را هدف قرار می‌دهد.

در گزارش آمده است که ممنوعیت نشر صدای زنان در خوست، ممنوعیت تصویربرداری از سوی حکومت سرپرست در قندهار و محدودیت‌های شدید پوشش برای خبرنگاران زن در کشور، همه نشانه‌های نگران کننده‌ای از سخت‌گیری ایدئولوژیک است، زنان روزنامه‌نگار را هدف قرار داده است.

گزارشگران بدون مرز در این گزارش از ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر حکومت سرپرست خواسته است که به این اقدامات سرکوب‌گرانه علیه رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران پایان دهند.

این نهاد تاکید کرد که در ۱۸ فبروری، ملا شیرین، والی قندهار، طی فرمان کتبی، عکاسی و فیلم‌برداری را ممنوع اعلام کرده و در حال حاضر برای رسانه‌ها در این ولایت تنها مطالب مکتوب و ضبط صدا مجاز است.

در گزارش آمده است که عبدالرشید عمری، فرمانده پولیس در ولایت خوست، در نامه‌ای رسمی به تاریخ ۲۴ فبروری، نشر صدای زنان در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی را ممنوع کرد.

این در حالی است که از زمان تسلط دوباره‌ی حکومت سرپرست بر افغانستان در آگست ۲۰۲۱، محدودیت‌های متعدد بر روزنامه‌نگاران، آزادی مطبوعات را به شدت محدود کرده است.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=12121
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد