سازمان جهانی صحت: ۴۷ درصد از مهاجران افغان بازگشت‌کننده از پاکستان، زنان هستند

5 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

سازمان جهانی صحت در تازه‌ترین مورد اعلام کرده است که از زمان صدور دستور اخراج مهاجران و پناه‌جویان افغانستانی بدون اسناد از پاکستان در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۳ تا ۱۳ جنوری سال جاری میلادی، ۵۰۰ هزار و ۲۰۰ نفر به کشور بازگشته‌اند‌.

این سازمان امروز (یک‌شنبه، ۱۵ دلو) با نشر گزارشی گفته است که حدود ۴۸ درصد از مهاجران و پناه‌جویانی که از پاکستان وارد افغانستان شده‌اند، زنان هستند.

در گزارش آمده است که بازگشت و اخراج مهاجران و پناه‌جویان از پاکستان به افغانستان در اوایل نوامبر سال ۲۰۲۳ به نقطه‌ی اوج خود رسیده بود، اما پس آن به‌صورت مداوم کاهش یافته است.

این سازمان تاکید کرد که با تمام این موضوعات، آمار بازگشت مهاجران و پناه‌جویان افغانستانی از پاکستان همچنان بلندتر از ۱۵ سپتامبر سال ۲۰۲۳ میلادی می‌باشد.

سازمان جهانی صحت افزود که شمار قابل توجهی از این مهاجران و پناه‌جویان از پاکستان اخراج شده‌اند.

ارائه‌ی خدمات صحی به کودکان و زنان

در گزارش سازمان جهانی صحت آمده است که از اول نوامبر سال ۲۰۲۳ تا ۲۷ جنوری سال ۲۰۲۴ به ۲۷۲ هزار و ۱۳۳ نفر از مهاجران و پناه‌جویان بازگشت‌کننده از پاکستان از سوی این سازمان خدمات صحی ارائه شده است.

در ادامه آمده است که حدود ۹۸ هزار نفر از افرادی که خدمات صحی دریافت کرده‌اند، زنان و ۵۲ هزار و ۴۰۹ نفر آنان، کودکان دختر بوده‌اند‌.

سازمان جهانی صحت می‌گوید که خدمات صحی ارائه‌شده به این افراد شامل مراقبت‌های صحی اولیه و ثانویه، سلامت روان، حمایت روانی-اجتماعی، ایمن‌سازی و مراقبت در برابر تروما است.

سازمان جهانی صحت افزود که به‌دلیل نگرانی از شیوع بیماری فلج کودکان یا پولیو در میان کودکانی که از پاکستان وارد افغانستان شده‌اند، به ۴۳ هزار و ۳۷۹ کودک واکسن خوراکی پولیو داده است.

کمبود بودجه

همچنین سازمان جهانی صحت در بخش دیگر از گزارشش گفته است که بر اساس یک نیازسنجی شش‌ماهه، برای رسیدگی به مهاجران و پناه‌جویان بازگشت‌کننده از پاکستان ۱۰ میلیون دالر کمک درخواست کرده بود.

این نهاد افزوده است که تا اکنون تنها ۵۰۰ هزار دالر از این کمک را دریافت کرده است.

سازمان جهانی صحت گفته است که اکنون برای رسیدگی به مهاجران و پناه‌جویان افغانستان با شکاف بودجه‌ی ۹.۵ میلیون دالری مواجه است.

این در حالی است که دولت موقت پاکستان در ۱۵ سپتامبر سال گذشته‌ی میلادی اعلام کرد که مهاجران و پناه‌جویان بدون اسناد را اخراج می‌کند.

این کشور به مهاجران و پناه‌جویان بدون اسناد تا اول نوامبر مهلت داد که پاکستان را ترک کنند و پس از آن روند بازداشت و اخراج اجباری آنان را آغاز کرد و تاهنوز ادامه دارد.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=10408
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد