حامد کرزی: آموزش و تحصیل دختران، مساله‌ی حیاتی برای پیشرفت افغانستان است

6 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

در ادامه‌ی وضع محدودیت و سرکوب زنان و دختران در افغانستان، حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین کشور در دیدار با زنان فعال در عرصه‌ی آموزش و پرورش گفته است که بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌ها به‌روی دختران مساله‌ی حیاتی برای پیشرفت کشور است.

آقای کرزی با نشر پیامی در حساب کاربری ایکس خود نوشته است که در این دیدار با زنان فعال در عرصه‌ی آموزش و پرورش در مورد بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌ها و رشد و ترقی زنان و دختران صحبت کرده است.

وی گفته است که اشتراک‌کنندگان در این دیدار، خواستار اقدامات مؤثر در عرصه‌های مختلف از جمله، در بخش آموزش در کشور شده و بر اتحاد و اتفاق ملی تاکید کرده‌اند.

حامد کرزی در این دیدار گفت که بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌ها به‌روی دختران مساله‌ی حیاتی برای پیشرفت افغانستان می‌باشد.

او تاکید کرد که تفاهم ملی برای تامین صلح و ثبات دایمی در کشور یک امر ضروری است.

این در حالی است که آقای کرزی پیش از این هم بارها خواستار بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌ها به‌روی دختران از سوی حکومت سرپرست شده است.

در حالی حامد کرزی بر بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌ها تاکید می‌کند که یش از دو سال می‌شود که حکومت سرپرست دختران بالاتر از صنف ششم را در افغانستان از رفتن به مکتب منع کرده‌ است.

وزارت تحصیلات عالی حکومت فعلی، زنان و دختران افغان را از تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز بازداشته است.

این اقدام حکومت فعلی باعث شده است که میلیون‌ها دانش‌آموز دختر از آموزش باز بماند.

در کنار آن زنان از رفتن به‌ باشگاه‌های ورزشی، رستورانت‌ها، حمام‌های عمومی، معاینه توسط پزشکان مرد، سفر بدون محرم و کار در موسسات غیردولتی داخلی و بین‌المللی و حتی دفاتر سازمان ملل در افغانستان منع شده‌اند.

علی‌رغم واکنش‌ها و محکومیت‌های جهانی، حکومت سرپرست تا اکنون از تصمیم‌شان درباره‌ی آموزش زنان و دختران عقب‌نشینی نکرده‌اند. حکومت فعلی کار زنان در ادارات دولتی و غیردولتی را نیز منع کرده است.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=10289
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد