۸۰ درصد مکاتب نورستان ساختمان ندارند

2 هفته قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

مسوولان محلی از ولایت نورستان می‌گویند که ۸۰ درصد مکاتب این ولایت ساختمان ندارند و دانش‌آموزان با مشکلات فروان روبرو هستند.

سیدرسول عابد، معاون تدریسی ریاست معارف نورستان به رسانه‌ها گفته است که در سال روان خورشیدی، کار بازسازی ۵۲ مکتب را که پیش از این نیمه تمام مانده است، روی دست می‌گیرند.

آقای عابد تاکید کرد: «در ولایت نورستان ۸۰ درصد مکتب‌ها ساختمان ندارند. نورستان با مشکلات زیاد روبرو هستند چون زمانی که باران می‌شود یا دانش‌آموزان ما در مسجد درس‌می‌خوانند یا رخصت هستند.»

او از وزارت معارف خواستار رسیدگی به مشکلات مکاتب ولایت نورستان شده است.

از سویی هم، شماری از این دانش‌آموزان، از مسوولان می‌خواهند که افزون بر بازسای ساختمان مکتب‌ها، لوازم آموزشی را نیز، برای آنان فراهم کنند.

عمر یکی از دانش‌آموزان به رسانه‌ها گفته است: «وقتی‌که باران و برف می‌بارد از مجبوریت مکتب رخصت می‌شود، از اثر گرمی زیاد سر درد هستم، بخاطر جلوگیری از شعله‌های آفتاب بر سر پرده هموار می‌کنم.  به سبب نبود ساختمان مکتب ما بیش‌تر در خانه‌های مردم و یا مسجد آموزش فرا می‌گریم.»

بر بنیاد آمار ریاست معارف نورستان، ۴۱ هزار ۱۱۸ دانش‌آموز در ۲۱۴ مکتب سرگرم فراگیری آموزش هستند که از این میان، ۱۷ هزار ۲۱۸ تن آنان را دختران تشکیل می‌دهد.

در حالی باشندگان ولایت نورستان از نبود امکانات و عدم ساختمان‌های معیاری شکایت دارند که حکومت سرپرست با تسلط بر افغانستان بیشتر روی مدارسی دینی تمرکز نموده و بر ایجاد مدارس دینی تاکید دارد.

همچنین نزدیک به سه سال که حکومت سرپرست دختران بالاتر از صنف ششم را در افغانستان از رفتن به مکتب منع کرده‌ است.

وزارت تحصیلات عالی حکومت فعلی، زنان و دختران افغان را از تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز بازداشته است.

این اقدام حکومت فعلی باعث شده است که میلیون‌ها دانش‌آموز دختر از آموزش باز بماند.

در کنار آن زنان از رفتن به‌ باشگاه‌های ورزشی، رستورانت‌ها، حمام‌های عمومی، معاینه توسط پزشکان مرد، سفر بدون محرم و کار در موسسات غیردولتی داخلی و بین‌المللی و حتی دفاتر سازمان ملل در افغانستان منع شده‌اند.

علی‌رغم واکنش‌ها و محکومیت‌های جهانی، حکومت سرپرست تا اکنون از تصمیم‌شان درباره‌ی آموزش زنان و دختران عقب‌نشینی نکرده‌اند. حکومت فعلی کار زنان در ادارات دولتی و غیردولتی را نیز منع کرده است.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=14370
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد