سازمان ملل: کار کودکان افغان یکی از اولویت‌های نگران‌کننده است

4 هفته قبل
زمان مطالعه 1 دقیقه

یوناما یا دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در تازه‌ترین مورد اعلام کرده است که کار کودکان یکی از اولویت‌های نگران‌کننده در افغانستان است.

یوناما با نشر پیامی در حساب کاربری فیس‌بوکش خود به مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودکان (World Day Against Child Labor) گفته است که براساس تخمین‌های کمیسیون سابق حقوق بشر در سال ۲۰۱۸ میلادی، بیش‌ از نیم کودکان افغانستان بین سنین پنج تا ۱۷ سال مشغول کار اند.

در ادامه آمده است: «افغانستان پراهمیت‌ترین کنوانسیون‌ها در مورد جلوگیری و رسید‌گی به کار کودکان را تصویب کرده است، همچنان این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی استراتیژی ملی در راستای مبارزه با کار کودکان را به منصه اجرا گذاشت.»

۱۲ جون از سوی نهادهای بین‌المللی به عنوان روز جهانی مبارزه با کار کودکان انتخاب شده است.

سازمان جهانی کار این روز را در سال ۲۰۰۲ میلادی به منظور افزایش آگاهی و جلوگیری از کار اجباری کودکان نام‌گذاری کرده است.

همچنین روز گذشته (چهارشنبه، ۲۳ جوزا) اوچا یا دفتر هماهنگ‌کننده‌ی کمک‌های بشردوستانه‌ی سازمان ملل متحد اعلام کرده است که ۱۹ درصد کودکان در افغانستان کودکان کار هستند.

دفتر هماهنگ‌کننده‌ی کمک‌های بشردوستانه‌ی سازمان ملل متحد می‌گوید که نگرانی جدی درباره‌ی رفاه و آینده‌ی کودکان کار وجود دارد.

این نهاد تاکید کرد: «ما باید با هم کار کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که هر کودکی فرصت یادگیری و رشد در یک محیط امن را دارد.»

این روز در حالی فرا می‌رسد که میلیون‌ها کودک در افغانستان زیر حاکمیت حکومت سرپرست در وضعیت رکود بازار کار، مجبور به کارهای شاق شده‌اند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=13972
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد