توقف فعالیت کمیته سویدن در تخار؛ نگرانی خانواده‌ها از آینده‌ی کودکان معلول‌شان

1 ماه قبل
زمان مطالعه 1 دقیقه

کمیته سویدن برای افغانستان (اس‌سی‌ای) در تازه‌ترین مورد اعلام کرده است که توقف فعالیت این نهاد در ولایت‌های شمال‌شرقی افغانستان، خانواده‌های دارای کودکان معلول را نگران کرده است.

کمیته سویدن با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این نهاد پیش از توقف فعالیتش در تخار روزانه برای ده‌ها کودک در این ولایت که با بیماری «کجی پا» و «فلج مغزی» دست‌وپنجه نرم می‌کنند، خدمات فیزیوتراپی ارائه می‌کرد.

مسوولان کمیته سویدن می‌گویند که اکنون این کودکان به خدمات صحی مورد نیاز دسترسی ندارند.

بیانیه‌ی کمیته سویدن به نقل از غلام‌الدین، باشنده ولسوالی فرخار نوشته است که وی نگران آینده فرزند کوچکش است.

این مرد گفت: «تمام کودکان من با کجی پا به دنیا آمده‌اند. آن‌ها در مراکز بازتوانی فزیکی کمیته سویدن درمان شدند و اکنون همه آن‌ها خوب هستند. من نگران وضعیت پسر کوچکم هستم که دچار کجی پا است و به این خدمات دسترسی ندارد. او چهار ماهه است و من چهار بار به این مراکز مراجعه کردم و به دلیل متوقف بودن فعالیت آن هیچ‌گونه خدمات دریافت نکرده‌ام.»

اعلامیه به نقل از فهیمه، مادر این کودک نیز نوشته است که او نتوانسته است در ولایت‌های همجوار تخار (کندز و بغلان) نهاد دیگری را برای درمان کودکش پیدا کند.

او تاکید کرد: «ما پول کافی برای سفر به خارج از کشور برای درمان فرزندم نداریم. من نگران آینده فرزندم و ناتوانی او هستم.»

از سویی هم، هما عظیمی، مسوول بخش فیزیوتراپی کمیته سویدن در دفتر حوزه‌ای تخار اذعان کرده که ارائه خدمات اولیه برای بیماران کجی پا و فلج دماغی (دی‌دی‌اچ) حیاتی است.

وی هشدار داده است که در صورت عدم دریافت خدمات، کودکان بیمار به‌صورت دایمی معلول باقی خواهند ماند.

این در حالی است که کمیته سویدن اواخر سال گذشته خورشیدی به دلیل فشارهای حکومت سرپرست فعالیت خود را در افغانستان متوقف کرده بود.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=13965
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد