روز جهانی رادیو؛ یوناما: رادیو در افغانستان به‌عنوان منبع حیاتی خبر است

5 ماه قبل
زمان مطالعه 1 دقیقه

همزمان با روز جهانی رادیو، یوناما یا هیأت معاونت سازمان ملل در افغانستان می‌گوید که تصور دنیایی بدون رادیو بسیار دشوار است.

یوناما امروز (سه‌شنبه، ۲۴ دلو) در حساب کاربری ایکس خود نوشته است که از «حق دسترسی به اطلاعات و آزادی بیان» در افغانستان حمایت می‌کند.

در ادامه آمده است که با گذشت بیش از دو سال از تسلط حکومت فعلی در افغانستان، در حال حاضر ۱۵۰ شبکه‌ی رادیویی در کشور فعالیت دارند.

در همین حال، رزا اوتونبایوا، رییس یوناما به مناسب این روز از رادیو کلید و رادیو مرسل در کابل دیدار کرده و گفت: «تصور جهان بدون رادیو بسیار دشوار است.»

خانم اوتونبایوا از رادیو در افغانستان به‌عنوان منبع حیاتی خبر، تعلیم و تربیه و بحث‌های عمومی در نزدیک به یک قرن ستایش کرد.

همچنین یونسکو یا سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد به این مناسبت اعلام کرد که با وجود تحولات و پیشرفت‌های جهانی، رادیو همچنان نقش مهمی در ارائه اطلاعات موثق فرامرزی به مردم دارد.

یونسکو می‌گوید که رادیو با ارائه معلومات جوامع را توان‌مند نموده و علیه انتشار اطلاعات نادرست مبارزه می‌کند.

این در حالی است که تا سال ۲۰۰۲ میلادی فقط «رادیو افغانستان» وجود داشت، اما پس از آن، طی دو دهه اخیر روند تأسیس رادیوهای خصوصی در کشور آغاز شد.

باید گفت که در این مدت صدها رادیو در کابل و ولایات نشرات داشتند و زمانی تعداد رادیوهای خصوصی در افغانستان به ۳۰۷ پایه رسید. اما پس از بازگشت حکومت فعلی به قدرت، تعداد این رادیوها به‌طور بی‌سابقه‌ای کاهش یافته است.

شماری از نهادهای بین‌المللی و ملی حمایت از خبرنگاران و رسانه‌ها، دلیل توقف نشرات این رادیوها را مشکلات اقتصادی، ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های پی‌هم حکومت سرپرست بر رسانه‌ها و خبرنگاران عنوان می‌کنند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=10644
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد