تجلیل از شب یلدا در افغانستان حرام اعلام شد

7 ماه قبل
زمان مطالعه 1 دقیقه

وزارت امر به معروف و نهی از منکر حکومت سرپرست به بزرگ‌داشت و تجلیل از شب یلدا یا شب چله واکنش نشان داده و اعلام کرده است که تجلیل و بزرگ‌داشت از این شب در دین اسلام جایی ندارد.

این وزارت امروز (یک‌شنبه، ۳ جدی) با نشر خبرنامه‌ای در حساب کاربری ایکس خود نوشته است که بزرگ‌داشت از شب موسوم به یلدا از نگاه دین اسلام«حرام و گناه» است.

در خبرنامه آمده است که آنچه که در این روزها ذهن شمار زیادی از شهروندان را درگیر خود کرده، مساله‌ی تجلیل از شبی موسوم به یلدا است که در دین اسلام جایگاهی ندارد.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر گفته است که از رسم و رواج‌هایی‌که در دین اسلام جایی ندارد، نباید تجلیل و بزرگ‌داشت به عمل آورد.

در ادامه آمده است: «هر کس در دین ما چیزی وارد کند که از آن نباشد مردود و ناروا است. هر کس خود را به قومی شبیه کند از همان قوم است.»

باید گفت که فارسی‌زبانان سراسر جهان از آخرین شب خزان و طولانی‌ترین شب سال، به عنوان شب یلدا و یا شب چله با پهن کردن سفره‌های رنگین و خواندن شعر و داستان‌های حماسی تجلیل می‌کنند.

این در حالی است که شب یلدا سال گذشته به عنوان میراث فرهنگی مشترک افغانستان و ایران در یونسکو یا سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد ثبت شده است.

قابل ذکر است که حکومت سرپرست پیش از این، تجلیل از روز نوروز را نیز حرام اعلام کرده و مانع برگزاری برنامه‌ها به مناسبت سال نو در سراسر کشور شدند.

همچنین حکومت فعلی پیش از این، استفاده از واژه‌های دانشکده و دانشگاه را در اداره‌های دولتی و دیپلوم‌ها با استناد به آیه‌ی قرآن منع کرده‌اند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=9438
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد