آمریکا و هند: حکومت افغانستان به حقوق‌ بشری شهروندان احترام بگذارد

8 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

نمایندگان وزرای خارجه و دفاع آمریکا در پنجمین نشست سالانه‌ی خود با وزاری خارجه‌ و دفاع هند موسوم به «گفتگوی ۲+۲» از حکومت سرپرست خواسته‌اند که به حقوق‌ بشری همه‌ی شهروندان افغانستان، از جمله زنان، کودکان و اعضای گروه‌های اقلیت قومی احترام بگذارند.

نمانیدگان هند و آمریا با نشر بیانیه‌ای مشترک از حکومت فعلی خواسته شده است که به «آزادی سفر» شهروندان افغانستان احترام بگذارند.

در ادامه بیانیه آمده است که حکومت فعلی به تعهدات‌اش در مورد جلوگیری از استفاده از خاک افغانستان توسط افراد یا گروه‌ها برای تهدید امنیت سایر کشورها نیز پابندی باشد.

وزرای خارجه و دفاع آمریکا و هند به قطع‌نامه‌ی دو هزار و ۵۹۳ شورای امنیت سازمان ملل متحد اشاره کردند که در آن آماده است که از خاک افغانستان برای تهدید یا حمله به هیچ کشوری یا پناه دادن یا آموزش تروریست‌ها، یا برنامه‌ریزی و تأمین مالی حملات تروریستی استفاده نشود.

نمانیدگان این دو کشور بر ارائه‌ی بدون مانع کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان تاکید کرده‌اند و متعهد شده‌اند که رایزنی کنند تا زمینه برای آینده‌ی فراگیر و صلح‌آمیز برای همه‌ی مردم افغانستان تسهیل شود.

این در حالی است که حکومت سرپرست از زمان تسلط دوباره بر افغانستان به‌صورت گسترده متهم به نقض حقوق بشری شهروندان کشور شده‌اند.

در کنار آن، بیش از دو سال می‌شود که حکومت سرپرست دختران بالاتر از صنف ششم را در افغانستان از رفتن به مکتب منع کرده‌ است.

وزارت تحصیلات عالی حکومت فعلی، زنان و دختران افغان را از تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز بازداشته است.

این اقدام حکومت فعلی باعث شده است که میلیون‌ها دانش‌آموز دختر از آموزش باز بماند.

در کنار آن زنان از رفتن به‌ باشگاه‌های ورزشی، رستورانت‌ها، حمام‌های عمومی، معاینه توسط پزشکان مرد، سفر بدون محرم و کار در موسسات غیردولتی داخلی و بین‌المللی و حتی دفاتر سازمان ملل در افغانستان منع شده‌اند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=8413
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد