مرتضی بهبودی، خبرنگار افغانستانی-فرانسوی نامزد جایزه‌ی آزادی بیان شد

10 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

نهاد بریتانیایی (Index on Censorship) اعلام کرده است که مرتضی بهبودی، خبرنگار افغانستانی-فرانسوی که حدود ۹ ماه است در زندان حکومت سرپرست به‌سر می‌برد، برای جایزه‌ی آزادی بیان این نهاد نامزد شده است.

این نهاد در اعلامیه‌ای گفته است که مرتضی بهبودی به همراه یک خبرنگار هندی و یک رسانه‌ی سومالیایی برای دریافت این جایزه نامزد شده‌اند.

در اعلامیه آمده است که مرتضی بهبودی به‌دلیل ادامه‌‌دادن شجاعانه‌ به پوشش خبری در کشوری که در دوره جوانی‌اش در آن‌جا یک روزنامه‌نگار بود، توسط نیروهای حکومت فعلی بازداشت و زندانی شده است.

این نهاد بریتانیایی تاکید کرده است که آقای بهبودی از زمان تسلط حکومت فعلی بر افغانستان، با رسانه‌های مختلف از جمله«Business Insider، France 2، TV5 Monde، France 24، Liberation، La Croix» همکاری داشته است.

این در حالی است که مرتضی بهبودی در پنجم جنوری ۲۰۲۳ میلادی، برای پوشش رویدادهای خبری از فرانسه به افغانستان آمده بود و حین مراجعه به وزارت اطلاعات و فرهنگ در کابل، از سوی نیروهای حکومت فعلی بازداشت شد.

با این وجود الکساندرا مستواجا، همسر مرتضی بهبودی در مطالب مختلف در شبکه اجتماعی ایکس خود گفته بود که مرتضی در زندان استخبارات حکومت فعلی با فشارهای شدید روحی و روانی دست‌پنجه نرم می‌کند.

این درحالی است که نیروهای حکومت سرپرست در هفته‌های گذشته نیز چندین خبرنگار را در ولایت‌های غزنی، ارزگان، قندهار، ننگرهار، قندوز، پکتیا، خوست و… بازداشت کرده بودند. این خبرنگاران پس از چند روز دوباره رها شدند.

بر اساس معلومات مرکز خبرنگاران افغانستان، در حال حاضر دو خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در زندان به‌سر می‌برند.

طبق اطلاعات این مرکز، مرتضی بهبودی، خبرنگار افغانستانی-فرانسوی و امین‌الله عالمی، صاحب‌امتیاز و مدیرمسوول رادیوی محلی «ممتاز» در فاریاب همچنان در بند به‌سر می‌برند. همچنان مدیرمسوول و دو خبرنگار رادیو نسیم ولایت دایکندی نیز روز گذشته از سوی حکومت فعلی بازداشت شدند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=7561
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد