عباس ستانکزی: آموزش حق زنان و مردان است، اما اختلافات میان علما وجود دارد

11 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

در ادامه‌ی وضع محدودیت‌های شدید بر آموزش و تحصیل دختران در افغانستان، شیرمحمد عباس ستانکزی، معاون سیاسی وزارت خارجه‌ی حکومت سرپرست گفته است که آموزش حق زنان و مردان است؛ اما اختلاف‌های میان عالمان دین در این مورد وجود دارد.

آقای ستانکزی این اظهارات را به مناسبت دومین سالروز تسلط حکومت فعلی بر افغانستان در گفتگو با شبکه‌ی خبری الجزیره مطرح کرده است.

وی در این گفتگو گفته است: «‎آموزش حق زنان و مردان است؛ اما می‌پذیرم که اختلاف‌های میان علما در این خصوص وجود دارد.»

او تاکید کرد که حکومت فعلی مخالفت با آموزش ‎زنان ندارد، آموزش حق زنان و مردان است.

معاون سیاسی وزارت خارجه‌ی حکومت سرپرست می‌گوید که با حل شدن اختلافات میان عالمان دین افغانستان، دروازه‌های مکاتب و دانشگاه‌ها به روی دختران باز خواهد شد؛ اما این مساله وقت گیر است.

وی در مورد این‌که این اختلافات روی چی موارد است، معلومات ارائه نکرده است.

این در حالی است که آقای ستانکزی قبلاً نیز گفته بود که اختلافات درباره‌ی آموزش دختران در افغانستان وجود دارد؛ اما امیدوار است این مشکل به‌زودی حل شود.

معاون وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست از طرف‌داران برجسته آموزش دختران و زنان در میان مقامات حکومت فعلی است و او افزوده بود که بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌ها به‌روی دختران به زمان نیاز دارد.

در حالی آقای ستانکزی بر بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌ها تاکید می‌کند، دو سال می‌شود که حکومت سرپرست دختران بالاتر از صنف ششم را در افغانستان از رفتن به مکتب منع کرده‌ است.

وزارت تحصیلات عالی حکومت فعلی، زنان و دختران افغان را از تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز بازداشته است.

این اقدام حکومت فعلی باعث شده است که میلیون‌ها دانش‌آموز دختر از آموزش باز بماند.

قابل ذکر است که در کنار آن زنان از رفتن به‌ باشگاه‌های ورزشی، رستورانت‌ها، حمام‌های عمومی، معاینه توسط پزشکان مرد، سفر بدون محرم و کار در موسسات غیردولتی داخلی و بین‌المللی و حتی دفاتر سازمان ملل در افغانستان منع شده‌اند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=6030
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد