هیدر بار: حکومت افغانستان با قدرت تمام به وضع محدودیت علیه زنان و دختران ادامه می‌دهد

12 ماه قبل
زمان مطالعه 1 دقیقه

هیدر بار، مسوول بخش زنان دیدبان حقوق بشر سازمان ملل متحد از فرمان‌های محدودکننده‌‌ی حکومت سرپرست به شدت انتقاد نموده و گفته است که حکومت فعلی سیاست‌های دهه ۹۰ را در برابر زنان و دختران و اقلیت‌های قومی در افغانستان در پیش گرفته است.

خانم بار امروز (پنج‌شنبه، ۱۹ اسد) در رشته توییتی نوشته است که حکومت سرپرست با قدرت تمام به وضع محدودیت‌های‌شان علیه زنان و دختران در افغانستان ادامه می‌دهد.

او تاکید کرد: «به نظر می‌رسد حکومت فعلی ناامید نیستند و به همان جایی که ۲۰ سال پیش زمانی که برای اولین بار قدرت را در دست گرفتند، ادامه دادند.»

مسوول بخش زنان دیدبان حقوق بشر سازمان ملل افزود که جاه‌طلبی‌های حکومت فعلی به‌گونه بی‌پیشنه‌ای افزایش یافته است.

در حالی خانم بار از فرمان‌های محدودکننده‌ی حکومت فعلی انتقاد می‌کند که نزدیک به دو سال است که حکومت سرپرست دختران بالاتر از صنف ششم را در افغانستان از رفتن به مکتب منع کرده‌ است.

وزارت تحصیلات عالی حکومت فعلی، زنان و دختران افغان را از تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز بازداشته است.

این اقدام حکومت فعلی باعث شده است که میلیون‌ها دانش‌آموز دختر از آموزش باز بماند.

قابل ذکر است که در کنار آن زنان از رفتن به‌ باشگاه‌های ورزشی، رستورانت‌ها، حمام‌های عمومی، معاینه توسط پزشکان مرد، سفر بدون محرم و کار در موسسات غیردولتی داخلی و بین‌المللی و حتی دفاتر سازمان ملل در افغانستان منع شده‌اند.

همچنین افغانستان یگانه کشور در جهان است که دختران و زنان در آن از رفتن به مکتب‌های متوسطه و لیسه و همچنان دانشگاه‌ها محروم شده‌اند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=5871
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد