یونیسف: بیش از ۲۴ درصد کودکان افغان از اضطراب رنج می‌برند

7 روز قبل
زمان مطالعه 1 دقیقه

یونیسف یا صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد اعلام کرد که بیش از ۲۴ درصد کودکان بین پنج تا ۱۷ ساله در افغانستان اضطراب را تجربه می‌کنند و ۱۵ درصد آنها دچار افسردگی هستند.

یونیسف با نشر گزارشی گفته است که کودکان اهل افغانستان ۱۰ مرتبه بیشتر از نرخ میانگین جهانی با بیماری‌های روانی درگیر هستند.

این نهاد تاکید کرد که بیماری‌های روانی در میان کودکان افغانستان میراث جنگ، مهاجرت، آوارگی و فقر اقتصادی است. حوادث مکرر طبیعی و مهمات انفجاری مشکلات روانی کودکان افغان را افزایش داده است.

یونیسف تاکید کرد که کودکان «بخش آسیب‌پذیر جامعه» هستند و آن‌ها در زمان بحران در سطح بالایی از اضطراب، تروما و اختلال در زندگی روزمره مواجه‌اند.

در گزارش صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل آمده است که اقدامات محدودکننده مستمر بر آموزش دختران در افغانستان دسترسی آن‌ها را به خدمات بهداشتی و حمایت از سلامت روان کاهش داده است.

این سازمان در ادامه افزود که در غیاب سیستم رسمی حمایت از کودکان، ۷۵۰ «واحد دوستانه» فعال در زمینه حقوق کودکان را در سراسر افغانستان اداره می‌کند.

در ادامه آمده است که کودکان در این واحدها از مشوره‌های روانی نیز برخوردارند.

این نهاد تاکید کرد که پارسال از طریق همین واحدها، از نزدیک به چهار میلیون کودک در ۳۴ ولایت افغانستان مراقب کرده و به آنها حمایت‌های روانی ارایه کرده است.

در گزارش یونیسف آمده است که این سازمان در سال ۲۰۲۳ نزدیک به سه هزار مددکار اجتماعی را در افغانستان آموزش داد که نیمی از آن‌ها را زنان تشکیل می‌دادند.

صندوق حمایت از کودکان ملل متحد در گزارش اخیر خود گفته است در نظر دارد از ۳.۶ میلیون کودک افغان در سال ۲۰۲۴ مراقبت کند و به آنان خدمات سلامت روان ارائه دهد.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=14410
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد