پاکستان ۸۰۰ ‌هزار مهاجر دیگر افغانستان را اخراج می‌کند

3 هفته قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند که پاکستان ۸۰۰ هزار مهاجر دیگر بی‌مدرک افغانستان را به گونه «اجباری» اخراج می‌کند.

رسانه الجزیره گزارش داده است که برنامه اخراج ۸۰۰ مهاجر بی‌مدرک افغانستان از پاکستان، دیروز (یک‌شنبه، ۱۰ سرطان) آغاز شده و مهاجرانی که نخواهند به گونه «اختیاری» پاکستان را ترک کنند، بازداشت و از این کشور «با اجبار» اخراج می‌شوند.

در گزارش آمده است که در مرحله نخست اخراج مهاجران بدون مدرک که از نومبر سال گذشته میلادی آغاز شد، ۵۴۱ هزار مهاجر افغانستان از پاکستان به گونه «اجباری و اختیاری» اخراج شدند.

پاکستان پیش از آغاز مرحله نخست اخراج مهاجران ادعا کرد که ۴.۴ میلیون پناه‌جوی افغانستان در این کشور به‌ سر می‌برند که حدود یک میلیون ۷۳ هزار تن آنان فاقد مدرک قانونی اقامت هستند.

رسانه الجزیره در گزارشش نوشته است که دستور اخراج مهاجران افغانستان با افزایش حمله‌های «هراس‌افگنی در این کشور صادر شده است» حمله‌های که به گفته مقام‌های پاکستان از سوی گروه‌های که در افغانستانِ زیر اداره حکومت فعلی مستقر هستند، انجام می‌شوند.

حکومت فعلی افغانستان همواره این این ادعای مقام‌های پاکستانی را رد کرده‌اند.

با این وجود در این میان فیلیپا کوندلر، مسوول کمیساری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در پاکستان گفته است که این کشور پیش از اخراج مهاجران، مشخصات آنان را مورد ارزیابی قرار دهد؛ چون به گفته او بسیاری از این مهاجران «نیاز به حمایت‌های بین‌المللی» دارند.

حکومت پاکستان در نوامبر ۲۰۲۳ مرحله نخست اخراج اجباری حدود ۱.۷ میلیون مهاجر افغان فاقد مدرک اقامت را از آن کشور آغاز کرد که بر اساس آمار سازمان بین‌المللی مهاجرت، از آن زمان تا اکنون حدود ۵۲۵ هزار مهاجر افغان از آن کشور به افغانستان برگشته‌اند.

در این اواخر، روابط میان حکومت سرپرست در افغانستان و پاکستان به خاطر افزایش حملات و رویدادهای امنیتی در پاکستان به شدت پرتنش شده است.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=14236
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد