ورزشکار زن افغان: از رویا‌های دزدیده شده‌ی زنان نمایندگی می‌کنم

2 هفته قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

کیمیا یوسفی، ورزشکار اهل افغانستان که قرار است به نمایندگی از افغانستان همراه با پنج ورزشکار دیگر در بازی‌های المپیک پاریس شرکت کند، در تازه‌ترین مورد گفته است که در این بازی‌ها از «رویاها و آرزوهای دزدیده‌ شده‌ی» دختران افغانستان نمایندگی می‌کند.

این ورزشکار ۲۸ ساله‌ی اهل افغانستان می‌گوید که او افتخار می‌کند که بار دیگر به نمایندگی از دختران سرزمین‌اش در این بازی‌ها شرکت می‌کند.

کیمیا یوسفی تاکید کرد که از دختران و زنانی نمایندگی می‌کند که اکنون حتی از حقوق اولیه‌ی خود که آموزش و اشتغال است، نیز محروم هستند.

او در اعلامیه‌ای که از سوی کمیته‌ی ملی المپیک استرالیا در مورد وضعیت زنان و دختران در حاکمیت حکومت فعلی نشر شده، گفته است: «من نماینده‌ی رویاها و آرزوهای دزدیده شده این زنان هستم. کسانی‌که به عنوان انسان‌های آزاد، صلاحیت تصمیم‌گیری ندارند. آنان حتی اجازه‌ی ورود به پارک را ندارند.»

قابل ذکر است که در بازی‌های المپیک پاریس قرار است به نمایندگی از افغانستان شش ورزشکار شامل سه مرد و سه زن، به نمایندگی از افغانستان شرکت کنند. این گروه ورزش‌کاران تحت پرچم سیاه، سرخ و سبز و سرود جمهوری سابق رقابت می‌کند.

کیمیا یوسفی، اکنون در استرالیا زند‌گی می‌کند. او پیش از این در المپیک ۲۰۱۶ در «ریو دی جنیرو» و «المپیک ۲۰۲۱ توکیو» نیز شرکت کرده بود.

در حالی کیمیا یوسفی از حقوق زنان و دختران افغانستان دفاع می‌کند که پیش از این سخنگوی ریاست تربیت بدنی حکومت سرپرست با اشاره به ورزش‌کاران مرد گفته است که تنها سه ورزش‌کار نماینده‌ی افغانستان هستند.

این مقام مسوول گفته بود که ورزشکاران دختر را به رسمیت نمی‌شناسد.

در رقابت‌های المپیک امسال در پاریس، سه زن به نمایندگی از افغانستان در رشته‌های بایسکل‌سواری و دو میدانی شرکت کرده‌اند.

در این رقابت سه مرد نیز به نمایندگی از افغانستان شرکت کرده‌اند که دو نفر آنان از خارج کشور پیوسته‌اند.

حکومت سرپرست از زمان تسلط دوباره بر افغانستان، ورزش زنان در این کشور را منع کرده و بسیاری از ورزشکاران زن در این مدت کشور را ترک کرده‌اند و در تبعید به‌سر می‌برند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=14463
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد