اتحادیه اروپا: زنان و دختران افغانستان هنوز هم در معرض خطر هستند

4 هفته قبل
زمان مطالعه 1 دقیقه

اداره‌ی امور پناهندگان اتحادیه اروپا با اعلام این که یک پنجم همه‌ی متقاضیان پناهندگی این نهاد زنان و دختران افغانستان بوده‌اند؛ می‌گوید که زنان، دختران و سایر گروه‌های آسیب‌پذیر در افغانستان همچنان در معرض خطر آزار و اذیت حکومت سرپرست قرار دارند.

اداره‌ی امور پناهندگان اتحادیه اروپا با نشر گزارشی گفته است که زنان، دختران و سایر گروه‌های آسیب‌پذیر در افغانستان همچنان در معرض خطر آزار و اذیت قرار دارند.

در ادامه آمده است که در سال ۲۰۲۳ میلادی، شهروندان افغانستان حدود ۱۱۸ هزار درخواست پناهندگی را به کشورهای اتحادیه اروپا ارسال کرده‌اند که نسبت به سال ۲۰۲۲ میلادی، درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در اداره‌ی امور پناهندگان اتحادیه اروپا آمده است که بیش از یک پنجم همه‌ی متقاضیان پناهندگی، زنان و دختران افغان بوده‌اند.

براساس این گزارش، جرمنی همچنان کشور مقصد اصلی پناهجویان افغان باقی مانده و رقم پذیرفته شدن افغان‌ها در کشورهای اتحادیه‌ی اروپا ۵۵ درصد بود، به این معنی که به حدود نصف متقاضیان، پناهندگی داده شده است.

باید گفت که پیش از این دفتر پناهندگی اتحادیه اروپا اعلام کرده بود که زنان در افغانستان در معرض آزار و سرکوب حکومت سرپرست قرار دارند و واجد شرایط دریافت پناهندگی هستند.

همچنین حکومت سرپرست پس از تسلط دوباره بر افغانستان، ابتدا مکاتب دخترانه را تعطیل کردند، اما وزارت معارف این گروه در سوم ماه حمل سال ۱۴۰۱ خورشیدی اعلام کرد که مکاتب به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم تا اطلاع ثانوی مسدود است.

پس از آن حکومت فعلی تحصیل دختران در دانشگاه‌ها را نیز منع کرده‌ و آموزشگاه‌های خصوصی را نیز به‌روی آنان بسته‌اند.

از آن زمان تا اکنون جامعه‌ی جهانی و دیگر نهادهای بین‌المللی بارها خواستار لغو ممنوعیت آموزش و تحصیل دختران شده‌اند، اما حکومت فعلی همچنان این ممنوعیت را ادامه می‌دهند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=13987
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد