وزارت معارف: ایجاد مدارس دینی و تقویت سیستم آموزشی از اولویت ماست

6 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

مولوی حبیب‌الله آغا، وزیر معارف حکومت سرپرست می‌گوید که بازسازی مکاتب، تقویت سیستم آموزشی و ایجاد مدارس دینی در سراسر افغانستان از اولویت‌های این وزارت می‌باشد.

وزارت معارف با نشر خبرنامه‌ای گفته است که وزیر معارف این موضوع را در دیدار با هیأت و بزرگان قومی ولایت پکتیا، در کابل مطرح کرده است.

در خبرنامه آمده است که در این دیدار، هیأت قومی پکتیا با سرپرست وزارت معارف، در پیوند به وضعیت معارف، رسمی شدن مدارس دینی، بازسازی ساختمان‌های مکاتب برای شاگردان و موضوعات مرتبط به تعلیم‌ و تربیه بحث و گفتگو کردند.

در ادامه آمده است که آنان از سرپرست وزارت معارف دعوت کرده تا جهت بررسی وضعیت تعلیم‌ و‌ تربیه به آن ولایت سفر کند.

براساس معلومات این خبرنامه وزیر معارف ضمن ابراز خرسندی از این دیدار افزوده است که بازسازی مکاتب، تقویت سیستم آموزشی و ایجاد مدارس دینی در سراسر کشور در اولویت برنامه‌های این وزارت قرار دارد و رهبری وزارت معارف در تطبیق آن متعهد می‌باشد.

مولوی حبیب‌الله آغا گفت که وزارت معارف تلاش می‌کند در حد امکانات دست داشته به مشکلات تعلیم‌ و تربیه ولایت پکتیا توجه کند و در وقت معین به آن‌ها رسیدگی نماید.

در حالی وزیر معارف از تقویت سیستم آموزش، بازسازی مکاتب و ایجاد مدارس دینی سخن می‌زند که بیش از دو سال می‌شود که حکومت سرپرست دختران بالاتر از صنف ششم را در افغانستان از رفتن به مکتب منع کرده‌ است.

وزارت تحصیلات عالی حکومت فعلی، زنان و دختران افغان را از تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز بازداشته است.

این اقدام حکومت فعلی باعث شده است که میلیون‌ها دانش‌آموز دختر از آموزش باز بماند.

در کنار آن زنان از رفتن به‌ باشگاه‌های ورزشی، رستورانت‌ها، حمام‌های عمومی، معاینه توسط پزشکان مرد، سفر بدون محرم و کار در موسسات غیردولتی داخلی و بین‌المللی و حتی دفاتر سازمان ملل در افغانستان منع شده‌اند.

علی‌رغم واکنش‌ها و محکومیت‌های جهانی، حکومت سرپرست تا اکنون از تصمیم‌شان درباره‌ی آموزش زنان و دختران عقب‌نشینی نکرده‌اند. حکومت فعلی کار زنان در ادارات دولتی و غیردولتی را نیز منع کرده است.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=10346
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد