سازمان ملل: کودکان افغانستان در وضعیت به شدت آسیب‌پذیری قرار دارند

7 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

در ادامه‌ی کاهش بودجه سازمان‌های امدادرسان برای افغانستان، این‌باز سازمان ملل متحد اعلام کرده است که به‌رغم کاهش درگیری‌ها در افغانستان، کودکان در این کشور همچنان در وضعیت به شدت آسیب‌پذیری به‌سر می‌برند.

این سازمان با نشر گزارشی در مورد کودکان و درگیری‌های مسلحانه در افغانستان نوشته است که دسترسی کودکان به خدمات اولیه به‌دلیل درگیری طولانی، آوار‌گی، فقر شدید و ناامنی غذایی، کمبود فرصت‌های معیشتی و عدم سرمایه‌گذاری در خدمات عمومی و بلایای طبیعی مختل شده و آسیب‌پذیری آن‌ها در برابر تخلفات جدی مانند استخدام و استفاده، خشونت جنسی افزایش یافته است.

سازمان ملل متحد از حکومت سرپرست خواسته است که افراد زیر ۱۸ سال را به‌عنوان کودک شناخته و از استخدام آنان در صف نیروهای خود جلوگیری کنند.

در گزارش آمده است که طی دو سال گذشته، از آغاز ۲۰۲۱ تا پایان ۲۰۲۲، به‌صورت کلی چهار هزار ۵۱۹ مورد تخلف جدی علیه سه هزار و ۵۴۵ کودک چند ماهه تا ۱۷ ساله در افغانستان صورت گرفته است.

این سازمان تاکید کرد که حکومت فعلی عاملان اصلی این تخلفات هستند.

در ادامه آمده است که حکومت سرپرست تعریف بین‌المللی کودک را به‌عنوان فردی زیر ۱۸ سال نمی‌پذیرد و کودک را فردی می‌داند که نشانه‌های بلوغ را نشان نمی‌دهد.

سازمان ملل متحد به نقل از ویرجینیا گامبا، نماینده ویژه دبیرکل این سازمان در امور کودکان و درگیری‌های مسلحانه نوشته است که اقدامات ملموس محافظت از کودکان را حکومت فعلی باید اتخاذ کنند.

او گفت که در نظر گرفتن افراد زیر ۱۸ سال به‌عنوان کودک و ممانعت از جذب آنان در نیروهای نظامی به شکستن چرخه خشونت و نابرابری ساختاری حقوق کودکان منجر شده و می‌تواند به صلح و ثبات درازمدت در افغانستان کمک کند.

در حالی سازمان ملل متحد از حکومت سرپرست می‌خواهد از حقوق کودکان محافظت کند که سال گذشته ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر حکومت فعلی به مسوولان نظامی دستور داد که از به‌کارگیری افراد «کم سن» در صفوف و پایگاه‌های نظامی خودداری کنند.

رهبر حکومت فعلی گفته بود حضور افراد کم سن در پایگاه‌های این گروه «سبب فتنه و بدنامی» می‌شود.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=9430
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد