رینا امیری: ممنوعیت کار زنان افغان ارائه‌ی کمک‌ها را با تهدید جدی مواجه کرده است

7 ماه قبل
زمان مطالعه 1 دقیقه

همزمان با یک‌سالگی ممنوعیت کار زنان در سازمان‌های غیردولتی داخلی و بین‌المللی از سوی حکومت سرپرست رینا امیری، نماینده‌ی ویژه آمریکا در امور زنان و حقوق بشر در افغانستان می‌گوید که این ممنوعیت، ارائه‌ی کمک‌های بشردوستانه را با تهدید جدی مواجه کرده است.

خانم امیری بامداد امروز (دوشنبه، ۴ جدی) در حساب کاربری ایکس خود نوشته است که با گذشت یک سال از احکامی که مشارکت زنان در تحصیل و کار را منع می‌کند، باید درخواست لغو این احکام در میان مردم افغانستان تقویت شود.

او تاکید کرد: «تعلیق [کار] کارمندان زن افغان [در نهادهای] غیردولتی و سازمان ملل از سوی حکومت فعلی، تهدیدی جدی برای ارائه‌ی کمک‌های بشردوستانه‌ی حیاتی است.»

وی افزود: «حتی در جایی که زنان در مورد فضای کار مذاکره کرده‌اند، این ممنوعیت آن‌ها را در برابر ارعاب و تهدید آسیب‌پذیر می‌کند.»

این در حالی است که وزارت اقتصاد حکومت سرپرست سال گذشته در سوم جدی با صدور مکتوبی، کار زنان در سازمان‌های غیردولتی داخلی و بین‌المللی را منع کرد.

حکومت سرپرست پس از این تصمیم، کار زنان را در دفترهای سازمان ملل متحد در افغانستان نیز منع کرد.

با وجود این، ممنوعیت کار زنان از سوی حکومت سرپرست همچنان ادامه دارد و کسب‌وکارهای مربوط به زنان، از جمله آرایشگاه‌های زنانه را نیز بسته‌ شده است.

در پی صدور این دستور، شورای امنیت سازمان ملل متحد در یک قطع‌نامه، از حکومت فعلی خواست که فورا این ممنوعیت را لغو کنند.

در کنار آن، بیش از دو سال می‌شود که حکومت سرپرست دختران بالاتر از صنف ششم را در افغانستان از رفتن به مکتب منع کرده‌ است.

وزارت تحصیلات عالی حکومت فعلی، زنان و دختران افغان را از تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز بازداشته است.

این اقدام حکومت فعلی باعث شده است که میلیون‌ها دانش‌آموز دختر از آموزش باز بماند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=9464
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد