جنش عروسی ۵۰ زوج جوان در کابل برگزار شد

7 ماه قبل
زمان مطالعه 1 دقیقه

مراسم عروسی ۵۰ زوج جوان از سوی بنیاد خیریه‌ی «سیلاب» در ولایت کابل برگراز شد.

این جشن عروسی دست‌جمعی با اشتراک ۵۰ زوج جوان از ولایت‌ها و اقوام مختلف در شهر کابل دایر گردیده است.

سیداحمد سیلاب، مسوول این نهاد با ابزار خوشحالی می‌گوید که ۵۰۰ زوج در این برنامه ثبت نام کرده بودند که از این میان، ۵۰ زوج آن واجدشرایط شناخته شده که محفل عروسی‌شان برگزار شد.

آقای سیلاب تاکید کرد: «اولین شرط باید معتاد به مواد مخدر نباشد، تکلیف روانی نداشته باشد، بی‌کار نباشد، از ۳۰۰ تا ۵۰۰ افغانی عاید داشته باشد، قرض‌دار نباشد و باید خسران تویانه‌اش را ببخشند.»

او هدف از برگرازی محافل عروسی دست‌جمعی را ازدواج سالم، آسان و به‌دور از هزینه‌ی گزاف در جامعه عنوان کرد.

وی تاکید کرد که مراسم‌‌‌های عروسی در سال‌های اخیر به دلیل رسم‌ورواج‌های نامناسب، به شدت هزینه‌بر و برای جوانان بی‌بضاعت سنگین شده است.

به گفته‌ی سیلاب، در این مراسم عروسی، ۵۰ زوج جوان از اقوام و ولایت‌های مختلف کشور شرکت کرده بودند و هزینه‌ی مجموعی آن ۶ میلیون افغانی شده که از سوی افراد خییر به این بنیاد کمک شده است.

براساس گفته‌های مسوول برگزاری این مراسم، برای هر زوج جوان، وسایل خانه از قبیل فرش، ظرف، کمپل و دیگر لوازم ضروری تهیه شده است.

همچنین حکمت‌الله، یکی از دامادان در این محفل گفت که سه سال منتظر مانده که محفل عروسی‌اش را برگزار کند؛ اما به دلیل تویانه‌ی گزاف و وضعیت اقتصادی هنوز نتوانسته بود محفل عروسی‌اش را برگزار کند.

او از خانواده‌ها و مردم می‌خواهد که برای ایجاد روابط بهتر میان زوج‌ها، از مصارف گزاف خودداری کنند.

این در حالی است که نخستین عروسی گروهی در ۱۳۸۷ در شهر مزارشریف و با پشتیبانی عالمان دینی برگزار شده بود و از آن پس، در شماری دیگر از ولایت‌ها ادامه یافت. شهروندان از ترویج عروسی‌های دست‌جمعی در کشور استقبال می‌کنند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=9488
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد