سازمان ملل: بازگشت‌کنندگان اجباری زن از پاکستان تحت فشارها و خطرات قرار دارند

7 ماه قبل
زمان مطالعه 1 دقیقه

در ادامه‌ی روند اخراج مهاجرین افغان از پاکستان، بخش زنان سازمان ملل متحد در گزارشی درباره‌ی وضعیت عودت‌کنندگان اجباری زن از پاکستان گفته است که این زنان تحت فشارها و خطرات به هم پیوسته‌ی متعدد قرار دارند.

در گزارش آمده است که زنان بازگشت‌کننده با عدم اطمینان مواجه هستند و این وضعیت بر سلامت روان آنان تاثیر منفی گذاشته است.

این سازمان تاکید کرد، زنانی که با آنان مصاحبه شده، به‌دلیل نگرانی‌های‌شان در مورد آینده، از وضعیت خود ابراز ناامیدی و ناراحتی می‌کنند.

در ادامه آمده است که به غیر از استرس ناشی از وضعیت آوارگی و ترک تمام وسایل خود، بسیاری از زنان تجربه‌های ناراحت‌کننده‌، از جمله قربانی بازداشت غیرقانونی در پاکستان، شاهد بازداشت همسر یا اعضای خانواده‌ی خود یا جداشدن با اعضای خانواده‌ی خود را تجربه کرده‌اند.

بخش زنان سازمان ملل متحد در این گزارش نوشته است که زنان عودت‌کننده در مورد آینده‌ی خود در افغانستان در غیاب برنامه‌های مشخص، احساس استرس و ناامیدی شدید را گزارش کرده‌اند.

این نهاد گفت: «این زنان اغلب با ترومای شدید مواجه می‌شوند و نگران بازگشت خود هستند که نیاز به حمایت و مراقبت تخصصی دارند.»

آنان می‌گویند که زنان که تحت فشارها و خطرات به هم پیوسته‌ی متعدد قرار دارند، به احتمال زیاد با موانعی برای بازسازی پس‌انداز، منابع و دارایی‌ها در شرایط فعلی محدودیت‌ها مواجه می‌شوند.

در گزارش آمده است که بسیاری از زنان در نقاط مرزی گزارش داده‌اند که شوهران و سایر اعضای خانواده‌ی آنان به‌دلیل نداشتن مدارک در پاکستان دستگیر شده‌ و مجبور شده‌اند که خودشان به افغانستان برگردند.

این در حالی است که پاکستان در ماه اکتوبر برای مهاجران بدون مدرک ضرب‌الاجل تعیین کرد که آن کشور را ترک کنند.

براساس آمارهای نهادهای بین‌المللی تا اکنون حدود نیم‌میلیون مهاجر مجبور به بازگشت به افغانستان شده‌اند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=9202
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد