روز جهانی حقوق بشر؛ ریچارد بنت خواستار آزادی زنان معترض از بند شد

7 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه شورای حقوق‌بشر سازمان ملل برای افغانستان به مناسبت روز جهانی حقوق بشر، یک‌بار دیگر از حکومت سرپرست خواست که با رهایی مدافعان حقوق‌بشر و فعالان زن از این روز تجلیل کند.

آقای بنت امروز (یک‌شنبه، ۱۹ قوس) در حساب کاربری ایکس خود نوشته است که به همه مدافعان حقوق بشر افغانستان که برای برابری، عدالت و کرامت انعطاف‌پذیری و عزم از خود نشان می‌دهند، ادای احترام می‌کند.

وی تاکید کرد که نباید مدافعان حقوق بشر بازداشت شوند.

این در حالی است که ژولیا پارسی، ندا پروانی، پریسا آزاده و منیژه صدیقی،  چهار معترض، از نزدیک به سه ماه به این‌سو در بند حکومت سرپرست به‌سر می‌برند.

امروز، یک‌شنبه ۱۹ قوس، برابر با ۱۰ دسامبر، مصادف به روز جهانی حقوق بشر است.

هفتادوپنج سال قبل به‌تاریخ ۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر در پاریس تصویب شد. به‌خاطر همین مناسبت، یونسکو ۱۰ دسامبر را روز جهانی حقوق بشر نام‌گذاری کرده است.

روز جهانی حقوق بشر در حالی در افغانستان فرا می‌رسد که پس از به قدرت رسیدن دوباره‌ی حکومت فعلی، این کشور یک‌بار دیگر در عمق فاجعه بشری قرار دارد.

همچنین بیش از دو سال می‌شود که حکومت سرپرست دختران بالاتر از صنف ششم را در افغانستان از رفتن به مکتب منع کرده‌ است.

وزارت تحصیلات عالی حکومت فعلی، زنان و دختران افغان را از تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز بازداشته است.

این اقدام حکومت فعلی باعث شده است که میلیون‌ها دانش‌آموز دختر از آموزش باز بماند.

در کنار آن زنان از رفتن به‌ باشگاه‌های ورزشی، رستورانت‌ها، حمام‌های عمومی، معاینه توسط پزشکان مرد، سفر بدون محرم و کار در موسسات غیردولتی داخلی و بین‌المللی و حتی دفاتر سازمان ملل در افغانستان منع شده‌اند.

علی‌رغم واکنش‌ها و محکومیت‌های جهانی، حکومت سرپرست تا اکنون از تصمیم‌شان درباره‌ی آموزش زنان و دختران عقب‌نشینی نکرده‌اند. حکومت فعلی کار زنان در ادارات دولتی و غیردولتی را نیز منع کرده است.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=9083
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد