انفجار گلوله‌ی هاوان در ننگرهار؛ سه کودک جان باخته و ۹ تن دیگر زخمی شدند

7 ماه قبل
زمان مطالعه 1 دقیقه

منابع محلی از ولایت ننگرهار می‌گویند که در اثر انفجار گلوله‌ی هاوان به‌جامانده از جنگ، سه کودک جان باخته و ۹ تن دیگر، به‌شمول زنان زخمی شده‌اند.

منبع در صحبت با رسانه گوهرشاد گفت که این رویداد در ساحه‌ی «کرخیل» منطقه‌ی «طوطو»ی از مربوطات ولسوالی شیرزاد رخ داده است.

به گفته‌ی منبع، این انفجار چاشت روز گذشته (سه‌شنبه، ۲۱ قوس) رخ داده است.

منبع گفت که این رویداد زمانی رخ داده که کودکان گلوله‌ی هاوان به‌جامانده از جنگ را پیدا کرده و با آن مصروف بازی کودکانه‌شان بودند.

در ادامه آمده است که این انفجار جان سه کودک که سن شان بین هشت تا ۱۰ سال گرفته و ۹ نفر دیگر که در جمع‌شان زنان و کودکان نیز شامل هستند، زخمی کرده است.

به گفته‌ی منبع، قربانیان این انفجار همه اعضای یک خانواده هستند.

از سویی هم، مسوولان حکومت سرپرست در ولایت ننگرهار این انفجار را تایید کرده و می‌گویند که زخمیان به شفاخانه حوزوی جلال‌آباد منتقل شده و وضعیت شان قناعت‌بخش است.

افغانستان یکی از آلوده‌ترین کشورها به ماین است که در سراسر کشور پراکنده شده و همه ساله قربانیان زیادی از غیرنظامیان به ویژه کودکان می‌گیرد.

براساس آمارهای موجود بیش از ۶۰۰ کیلومتر مربع خاک افغانستان ملوث به ماین و مهمات انفجاری است.

با این وجود کمیته صلیب سرخ نیز گفته بود که در جریان سال گذشته‌ی میلادی ۹۹۵ نفر در نتیجه‌ی انفجار ماین و مهمات منفجرناشده در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند.

از این میان، ۹۷ درصد غیرنظامیان و ۵۶ درصد از مجموع کل آنان، کودکان هستند که در پی ۴۵۰ انفجار ماین و مهمات منفجرناشده در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند.

همچنین گفته شده که ۱۳ درصد از نفوس افغانستان از معلولیت رنج می‌برند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=9171
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد