دیدبان حقوق بشر: زنان و دختران در افغانستان با آزار و اذیت جنسی مواجه هستند

8 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

دانیلا گاوشون، مدیر دید‌بان حقوق بشر در استرالیا اعلام کرده است که زنان و دختران در افغانستان با آزار و اذیت جنسی از سوی نیروهای حکومت سرپرست مواجه هستند.

گاوشون امروز (دوشنبه، ۱۳ قوس) با نشر بیانیه‌ای از استرالیا خواسته است تا با اتخاذ سیاست خارجی فیمینستی بر علیه تهدیدها در برابر حقوق زنان در سراسر جهان از جمله افغانستان مبارزه کند.

وی تاکید کرد: «دولت استرالیا باید با پیشبرد سیاست خارجی، با قوانین، سیاست‌ها و عملکردهای جدید در سراسر جهان که حقوق زنان و دختران را تهدید می‌کند، مقابله کند.»

او افزود که کشورهای آسیا و اقیانوسیه که در آن زنان و دختران با ستم گسترده‌تری مانند آزار جنسی از سوی نیروهای حکومت سرپرست در افغانستان روبه‌رو هستند، باید توجه ویژه‌ای را به خود جلب کنند.

دانیلا گاوشون در ادامه گفت که دولت استرالیا باید از توسعه معاهده‌ای در مورد جنایات علیه بشریت حمایت کند که فرصت حیاتی برای تقویت حمایت‌های حقوق کیفری بین‌المللی از زنان و دختران را فراهم می‌کند.

مدیر دید‌بان حقوق بشر در استرالیا می‌گوید که این کشور با داشتن دو مقام زن در رأس ادارات تصمیم‌گیرش می‌تواند با استفاده از فرصت به رهبر جهانی برای تأمین حقوق زنان تبدیل شود.

گاوشون در حالی از حقوق زنان و دختران در افغانستان دفاع می‌کند که بیش از دو سال می‌شود که حکومت سرپرست دختران بالاتر از صنف ششم را در افغانستان از رفتن به مکتب منع کرده‌ است.

وزارت تحصیلات عالی حکومت فعلی، زنان و دختران افغان را از تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز بازداشته است.

این اقدام حکومت فعلی باعث شده است که میلیون‌ها دانش‌آموز دختر از آموزش باز بماند.

در کنار آن زنان از رفتن به‌ باشگاه‌های ورزشی، رستورانت‌ها، حمام‌های عمومی، معاینه توسط پزشکان مرد، سفر بدون محرم و کار در موسسات غیردولتی داخلی و بین‌المللی و حتی دفاتر سازمان ملل در افغانستان منع شده‌اند.

علی‌رغم واکنش‌ها و محکومیت‌های جهانی، حکومت سرپرست تا اکنون از تصمیم‌شان درباره‌ی آموزش زنان و دختران عقب‌نشینی نکرده‌اند. حکومت فعلی کار زنان در ادارات دولتی و غیردولتی را نیز منع کرده است.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=8935
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد