حضور اتباع افغانستان در ۱۶ ولایت ایران ممنوع شد

7 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

در ادامه‌ی بازداشت و اخراج مهاجرین غیرقانونی از پاکستان و ایران، حمزه سلیمانی، مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری کرمانشاه ایران اعلام کرده است که حضور، اسکان و اشتغال اتباع افغانستان در ۱۶ ولایت ایران، از جمله کرمانشاه ممنوع است.

خبرگزاری ایسنا روز گذشته (شنبه، ۱۱ قوس) به نقل از این مقام ایرانی نوشته است که حضور اتباع افغانستان در این ولایت‌ها با «دستور ابلاغی» شورای عالی امنیت ملی ایران ممنوع شده است.

در عین حال روزنامه شرق ایران در گزارشی نوشته است که حضور شهروندان افغانستان به‌جز کرمانشاه، در ولایت‌های «آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، ایلام، لرستان، چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، مازندران، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و همدان» در حال حاضر کاملاْ ممنوع است.

آقای سلیمانی تاکید کرد که تا اکنون در هشت مرحله طرح شناسایی، دستگیری و «طرد اتباع غیرمجاز» در کرمانشاه اجرایی شده و مرحله‌ی نهم نیز آغاز گردیده است.

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری کرمانشاه ایران افزود: «طی اجرای این طرح‌ها تا اکنون تعداد قابل توجهی از کارگران افاغنه و نیز تعدادی از کارفرمایان متخلف و بی‌تعهد که اقدام به‌ کارگیری آنان کرده بودند، دستگیر شدند.«

این مقام ایرانی گفت که مرحله‌ی نهم طرح شناسایی، دستگیری و طرد اتباع غیرمجاز در کرمانشاه از هشتم قوس آغاز شده و طی آن از بسیاری از پروژه‌های ساخت مسکن در شهرک‌های اطراف شهر، گلخانه‌ها، اصطبل‌های پرورش اسب و گاوداری‌ها بازرسی به عمل آمده است.

او با ارائه‌ی یک شماره‌ی تلفن، از مردم ولایت کرمانشاه ایران خواسته است: «در صورت مشاهده‌ی به‌کارگیری اتباع افغانستان در مزارع، باغات، کارگاه‌های ساخت‌وساز به این شماره تماس بگیرند و گزارش بدهند.»

این در حالی است که پیش از این ممنوعیت حضور مهاجران و پناه‌جویان افغانستان در شماری از پارک‌ها و فروشگاه‌ها در ایران و نصب تابلو‌هایی در این مورد خبرساز و واکنش‌برانگیز شده بود.

در کنار آن، پاکستان ماه گذشته‌ی میلادی برای مهاجران «غیرقانونی»، از جمله ۱.۷ میلیون شهروند افغانستان ضرب‌الاجل تعیین کرد که آن کشور را ترک کنند.

همچنین با تسلط حکومت فعلی بر افغانستان موج تازه‌ای از مهاجرت شکل گرفت که بیشتر این افراد به ایران و پاکستان مهاجر شدند.

ترکیه یکی از مسیرهای اصلی مهاجران افغان برای رسیدن به اروپا بوده است. بیشتر این مهاجران از طریق ایران وارد ترکیه می‌شوند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=8913
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد