تداوم حملات علیه شیعیان افغانستان؛ وقتی جسد نان‌آوران به جای نان به خانه برده می‌شود

6 ماه قبل
زمان مطالعه 3 دقیقه

به گزارش خبرگزاری‌های محلی و بین‌المللی منطقه شیعه‌نشین دشت‌برچی در غرب کابل، شامگاه دیروز (شنبه، ۱۶ جدی) بار دیگر شاهد یک انفجار مرگبار بود که دست کم ۱۶ کشته و زخمی برجای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری‌ها این انفجار حوالی ساعت ۶:۲۰ دقیقه شام دیروز در منطقه «قلعه ناظر»، در امتداد جاده «شهید مزاری» در غرب کابل به وقوع پیوست.

خالد زردان، سخنگوی پولیس کابل ساعاتی پس از وقوع این انفجار، اعلام کرد که بر اساس اطلاعات اولیه، در این انفجار دو نفر کشته و ۱۴ نفر دیگر زخمی شده‎اند.

سخنگوی پولیس کابل گفت که این انفجار یک مینی‌بوس شهری نوع «کاستر» را هدف قرار داده است، اما نوعیت انفجار را مشخص نکرد.

منابع محلی به خبرنگاران گفته‌اند که این انفجار احتمال ناشی از بمب جاسازی شده و کنترل از راه بود و در آن این مینی‌بوس کاملاْ آتش گرفت.

در ویدیوهایی که از این انفجار منتشر شده است، دیده می‌شود که این مینی‌بوس شهری در آتش می‌سوزد و صدای داد و بیداد سرنشینان شنیده می‌شود.

این دومین حمله به مینی‌بوس‌های شهری نوع «کاستر» در منطقه دشت‌برچی در غرب کابل است. شامگاه ۱۶ عقرب سال جاری خورشیدی نیز یک مینی‌بوس در منطقه‌ی «مهتاب‌قلعه»‌ی دشت‌برچی هدف انفجار قرار گرفت و دست کم هفت کشته و ۲۰ زخمی برجای گذاشت.

سرنشینان این موترها، به ویژه شام‌گاهان، معمولا کارگران روز مزد و دست فروشان کنار جاده هستند که پس از پایان یک روز سخت کاری، به خانه بر می‌گردند تا به خانواده‌شان لقمه نانی با خود ببرند.

قربانیان چه کسانی هستند؟

به گزارش خبرگزاری گوهرشاد، خبرگزاری بین‌المللی شفقنا نوشت: «آمار نهایی قربانیان انفجار مرگبار شام دیروز در غرب کابل هنوز روشن نیست و در حال حاضر آمار اعلام شده توسط  فرماندهی پولیس حکومت در کابل، تنها آمار موجود از قربانیان این رویداد تروریستی است.»

با توجه به اینکه در موارد متعدد حکومتیان مسوولان بیمارستان‌ها و خانواده‌های قربانیان را از مصاحبه با رسانه‌ها منع کرده‌اند، ممکن است آمار نهایی قربانیان این انفجار تروریستی هیچگاه روشن نشود.

اما دو نفری که در انفجار شامگاه دیروز در این منطقه شیعه‌نشین افغانستان کشته شده‌اند، چه کسانی هستند؟

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط خانواده‌ها و بستگان قربانیان، انفجار شامگاه دیروز جان دو جوان از اهالی غرب کابل را گرفته است؛ محمد ریحانی و حبیب الله نظری.

اعضای خانواده محمد ریحانی نوشته‌اند که او پسر بزرگ و تنها نان‌آور خانواده‌اش بود که شامگاه دیروز از سرکار به خانه باز می‌گشت که هدف انفجار قرار گرفت.

رضا لعلی، از بستگان محمد ریحانی نوشته است که «او تازه جوان شده بود. در این سالها با انرژی بسیار زیاد با فقر ‌‌و‌ محرومیت و چالش‌های بسیار مبارزه کرد ‌‌و درس خواند. او نان آور یک خانواده هفت و هشت نفری بود و تنها پسر بزرگ. خوب به یاد دارم‌ که او همزمان در کابل هم‌ مکتب می‌خواند و هم در تایم‌ بعد از ظهر در یکی از مطبعه های کابل کار می‌کرد.»

آقای لعلی افزوده است: «محمد با همین چالش‌ها به رشته انجینری (مهندسی) در دانشگاه کابل کامیاب شد. حالا بدون هیچ دلیل و به جرم که هزاره و شیعه هست، کشته شد.»

حبیب الله نظری، یکی دیگر از قربانیان انفجار شامگاه دیروز است. بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط بستگان و نزدیکانش، او از ساکنان ولایت دایکندی در مرکز افغانستان بود و به تازگی از دانشکده انجینیری دانشگاه کابل فارغ التحصیل شده بود.

واکنش‌ها

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی حکومت پیشین افغانستان، انفجار شامگاه دیروز در منطقه شیعه‌نشین غرب کابل را محکوم کرده است.

آقای عبدالله نوشته است که «هدف قرار دادن شهروندان غیر نظامی مغایر آموزه‌های اسلامی و ارزش های انسانی بوده و محکوم است.»

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان نیز این انفجار را به «شدت» محکوم کرده است و گفته است که با خانواده‌های قربانیان، ابراز همدردی می کند.

آقای کرزی در پستی که شبکه اجتماعی ایکس منتشر کرده، این انفجار را «تررویستی» خوانده است و آن را «اقدامی غیراسلامی و ضدانسانی» توصیف کرده است.

شهروندان افغانستان این انفجار را در تداوم «حملات هدفمند» و «سیستماتیک» به منظور «نسل کشی» شیعیان هزاره دانسته اند و یکبار دیگر با استفاده از هشتگ «نسل کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» به دادخواهی پرداخته‌اند.

منطقه شیعه‌نشین غرب کابل در سال جاری خورشیدی شاهد چندین حمله تروریستی مرگبار بوده است؛ حملاتی که مراکز ورزشی و موترهای شهری را در این منطقه هدف قرار داده است و قربانیان آن غیرنظامیان و مردم عادی بوده‌اند.

هزاره‌های افغانستان این حملات را در تداوم «نسل کشی» و حملات سیستماتیک تاریخی علیه خود می‌دانند و از سازمان ملل متحد خواستار به رسمیت شناسی «نسل کشی هزاره‌ها» و روی دست گرفتن مکانیزم‌های حفاظتی از این مردم هستند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=9785
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد