سازمان ملل: افغانستان در سال ۲۰۲۳ بدترین خشک‌سالی خود را تجربه کرده است

6 ماه قبل
زمان مطالعه 1 دقیقه

اوچا یا دفتر هماهنگ‌کننده‌ی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از تداوم خشک‌سالی در افغانستان، می‌گوید که این کشور در سال گذشته، بدترین خشک‌سالی خود را در ۳۰ سال اخیر تجربه کرده است.

این نهاد با نشر گزارشی گفته است که در ولایت هلمند گرمی هوا ۲.۴ درجه بیشتر در مقایسه با سایر نقاط افغانستان بلند رفته است.

در  گزارش آمده است که آسیب‌پذیری افغانستان با افزایش متوسط گرما که بین سال‌های ۱۹۵۱ تا ۲۰۱۰ به میزان ۱.۸ درجه افزایش یافته بود، نشان می‌دهد که این رقم به‌دلیل تغییر اقلیم، دو برابر میانگین جهانی است.

دفتر هماهنگ‌کننده‌ی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد تاکید کرد که زراعت، آب، انرژی، بهداشت، جنگل‌داری، تنوع زیستی، ایکوسیستم‌ها، معیشت و اقتصاد تحت تاثیر این تغییرات اقلیمی قرار می‌گیرند.

اوچا در گزارشش نوشته است: «افغانستان در سال گذشته ۲۰۲۳ بدترین خشک‌سالی خود را در ۳۰ سال گذشته متحمل شد و چالش‌هایی را که اکنون در سومین سال متوالی با شرایط خشک‌سالی با آن مواجه است، تشدید کرده، امری که سطح ناامنی غذایی در افغانستان را در بین بالاترین سطح جهان نگه‌داشته است.»

او نهاد گفت که تغییرات اقلیمی عمده‌ترین تاثیرات را بر بخش کشاورزی گذاشته و همچنان ۳۰ ولایت از جمله ۳۴ ولایت را از لحاظ کیفیت آب، به‌شدت با چالش مواجه کرده است.

در ادامه آمده است که وضعیت در افغانستان وخیم است؛ طوری که ۲۱ میلیون تن در این کشور اکنون به آب پاک و بهداشت نیاز دارند که در مقایسه به ۲.۴ میلیون تن در یک دهه قبل افزایش شدید داشته است.

باید گفت که این نگرانی در حالی مطرح می‌شود که خشک‌سالی‌های پی‌درپی طی چند سال اخیر در ولایت‌های مختلف کشور، باشندگان این ولایت‌ها را نگران و متضرر کرده است.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=9820
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد