سازمان ملل: ادغام مجدد افغانستان در نهادهای جهانی مستلزم مشارکت فعال زنان است

8 ماه قبل
زمان مطالعه 1 دقیقه

با ارائه گزارش از وضعیت افغانستان به شورای امنیت سازمان ملل از سوی فریدون سینیرلی اوغلو، هماهنگ‌کننده ویژه این سازمان برای افغانستان، اکنون شورای امنیت اعلام کرده است که هر گونه ادغام مجدد افغانستان تحت رهبری حکومت فعلی، مستلزم مشارکت زنان افغان در سطح رهبری است.

خبرگزاری رویترز در تازه‌ترین گزارش خود نوشته است که پس ارزیابی گزارش از وضعیت افغانستان، شورای امنیت گفته است که سپردن کرسی نمایند‌گی این کشور در سازمان ملل و سایر تعاملات جهانی با حکومت فعلی بدون حضور زنان افغان در سطح رهبری افغانستان ممکن نیست.

شورای امنیت سازمان ملل با نشر بیانیه‌ای تاکید کرد: «هر گونه ادغام مجدد رسمی افغانستان در نهادها و سیستم‌های جهانی مستلزم مشارکت و رهبری زنان افغان است.»

در بیانیه آمده است که حقوق اساسی زنان و دختران، از جمله حق تحصیل و کار و نمایند‌گی در زندگی عمومی و سیاسی،  نه تنها تعهدات اساسی یک دولت است، بلکه برای بلندمدت سطح ظرفیت دولت‌ها و همچنان رشد اقتصادی نیز ضروری می‌باشد.

این در حالی است که چند روز پیش شورای امنیت سازمان ملل متحد از آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان خواسته بود تا ارزیابی مستقلی را از وضعیت افغانستان زیر سلطه حکومت فعلی ارائه کند.

این ارزیابی به تاریخ ۲۶ عقرب از سوی فریدون سینیرلی اوغلو، هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان، به این شورا ارائه شد.

باید گفت که حکومت سرپرست پس از تسلط دوباره‌ بر افغانستان، بیشتر حقوق زنان و دختران از جمله حق آموزش، کار و آزادی را از آنان گرفته‌اند.

حکومت فعلی بارها گفته است که مطابق با شریعت اسلام به حقوق زنان احترام می‌گذارد.

همچنین با گذشت بیش از دو سال از تسلط دوباره‌ی حکومت فعلی بر افغانستان، هیچ‌کشوری تا اکنون حکومت را به‌رسمیت نشناخته است.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=8669
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد