دو عالم دین اهل تشیع در هرات ترور شدند

8 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

منابع محلی از ولایت هرات می‌گویند که دو عالم دین اهل تشیع در شهرک الهمدی-جبرئیل از مربوطات ناحیه سیزدهم شهرداری این ولایت در یک حمله‌ی مسلحانه به قتل رسیده‌اند.

دست‌کم سه منبع در صحبت با رسانه گوهرشاد گفت که این دو عالم دین حوالی ساعت ۱۲:۳۰ چاشت امروز (پنج‌شنبه، ۲ قوس) در سرک «توحید یک» از مربوطات ناحیه‌ی سیزدهم شهر هرات، هدف حمله‌ی افراد مسلح موتورسایکل‌سوار قرار گرفته‌ و به قتل رسیده‌اند.

منبع در ادامه تاکید کرد که این دو عالم دین به نام‌های رجب اخلاقی و خادم‌حسین هدایتی می‌باشند.

یک منبع دیگر به رسانه گوهرشاد گفت که این دو عالم دین باشندگان اصلی ولسوالی لعل‌وسرجنگل ولایت غور بودند، اما چندین سال به این طرف در ولایت هرات زندگی می‌کردند.

از سویی هم، عارف رحمانی، عضو پیشین مجلس نمایندگان افغانستان به ترور این دو عالم دین واکنش نشان داده و قتل آنان را «ادامه‌ی سریال نسل‌کشی و قتل‌های هدفمند علما و مردم هزاره» عنوان کرده است.

این در حالی است که به تاریخ ۳۰ میزان نیز عیدمحمد اعتمادی، از عالمان شیعه در ولسوالی انجیل هرات توسط افراد مسلح به قتل رسیده بود.

آقای رحمانی در حساب کاربری ایکس خود نوشته است که حکومت فعلی به‌عنوان دولت حاکم و مدعی تأمین امنیت شهروندان، هیچ اقدامی برای شناسایی و مجازات عوامل قتل عیدمحمد اعتمادی نکرده‌اند.

او تاکید کرد: «این قتل‌های فجیع و سریالی نشان می‌دهد که جنایت‌کاران تکفیری به نیت تصفیه و پاکسازی قومی، علما، دانشمندان، نخبگان و شهروندان عادی جامعه‌ی هزاره و شیعه را هدف قرار می‌دهند و فرقه‌ی حاکم نیز هیچ‌گونه مسوولیتی در قبال این جنایات نمی‌پذیرد.»

تا کنون انگیزه قتل این دو عالم دین معلوم نیست.

گفتنی است که در یک ماه پسین قتل‌های هدفمند و مرموز در ولایت هرات افزایش یافته است.

با تماس‌های مکرر موفق به دریافت نظر پولیس هرات در مورد ترور شیخ رجب اخلاقی و خادم‌حسین هدایتی نشدیم.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=8687
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد