مراکز آموزشی مسدود شده در هرات دوباره به فعالیت آغاز کرد

8 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

منابع محلی از ولایت هرات می‌گویند که مسوولان حکومت سرپرست در این ولایت به مراکز آموزشی دخترانه اجازه فعالیت دوباره را مشروط به رعایت قوانین وزارت معارف داده‌اند.

منبع امروز (یک‌شنبه، ۲۸ عقرب) در صحبت با رسانه گوهرشاد گفت که این فیصله در جلسه‌ای بین رحمت‌الله جابر، رییس معارف حکومت سرپرست در هرات و مسوولان مراکز آموزشی نهایی شده است.

منبع در ادامه تاکید کرد که رییس معارف ولایت هرات در این جلسه تاکید کرده است که مراکز آموزشی باید تحت قوانین وزارت معارف تعلیم دهند.

آقای جابر در ویدیویی گفته است که رسانه‌هایی که اخبار مسدود شدن مراکز آموزشی دخترانه در هرات را نشر کردند، «مغرض» می‌باشد.

او در ادامه تاکید کرد که شماری از مراکز آموزشی به‌دلیل تمدید جواز و شماری هم به علت مشکلات اندک بسته شده بودند، مشکلات‌‌شان حل و دوباره به فعالیت آغاز کرده‌اند.

وی بر تدریس علوم دینی و عصری تاکید کرده و گفت که نباید بین علوم عصری و دینی تفکیک ایجاد شود.

رییس معارف ولایت هرات از دانش‌آموزان خواست که تلاش کنند و درس بخوانند تا شاگردان ممتاز باشند.

این در حالی است که سه‌شنبه هفته‌‌ی گذشته نیروهای حکومت سرپرست با هجوم به مراکز آموزشی در هرات، شماری زیادی از مراکز آموزشی در این ولایت را مهرولاک کرده بودند.

قابل ذکر است که نیروهای حکومت سرپرست پیش از این در ولایت غزنی دروازه ده‌ها آموزشگاه را به‌دلیل «تراشیدن ریش آموزگاران و مراعات نکردن حجاب از سوی آموزگاران زن» بسته‌ کرده‌ بودند.

در حالی مراکز آموزشی بسته می‌شوند که بیش از دو سال می‌شود که حکومت سرپرست دختران بالاتر از صنف ششم را در افغانستان از رفتن به مکتب منع کرده‌ است.

وزارت تحصیلات عالی حکومت فعلی، زنان و دختران افغان را از تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز بازداشته است.

این اقدام حکومت فعلی باعث شده است که میلیون‌ها دانش‌آموز دختر از آموزش باز بماند.

در کنار آن زنان از رفتن به‌ باشگاه‌های ورزشی، رستورانت‌ها، حمام‌های عمومی، معاینه توسط پزشکان مرد، سفر بدون محرم و کار در موسسات غیردولتی داخلی و بین‌المللی و حتی دفاتر سازمان ملل در افغانستان منع شده‌اند.

علی‌رغم واکنش‌ها و محکومیت‌های جهانی، حکومت سرپرست تا اکنون از تصمیم‌شان درباره‌ی آموزش زنان و دختران عقب‌نشینی نکرده‌اند. حکومت فعلی کار زنان در ادارات دولتی و غیردولتی را نیز منع کرده است.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=8576
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد