سازمان ملل: کشتار و خشونت علیه مردم هزاره در ارزگان خاص را تایید می‌کنیم

9 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

سازمان ملل متحد در گزارش جدید خود اعلام کرده است که پس از نشر گزارش‌ها در مورد کشتار، تخریب اموال و محصولات زراعتی مردم هزاره‌ در ولسوالی خاص ارزگان در ولایت ارزگان، این موضوع را بررسی کرده و چندین مورد را تاکید کرده است.

بخش حقوق‌‌ بشر یوناما یا هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان با نشر این گزارش گفته است که افراد حکومت سرپرست هم در این رویدادها دست دارند.

در گزارش آمده است که بین ماه‌های جولای و سپتامبر سال جاری میلادی، دست‌کم ۶ نفر از باشندگان مردم هزاره‌ی ولسوالی خاص ارزگان ولایت ارزگان از سوی افراد ناشناس کشته شده‌اند.

این سازمان افزوده است که حداقل پنج مورد از رویدادهای تخریب اموال شامل تخریب وسایط نقلیه، خانه‌ها و محصولات زراعتی باشندگان هزاره‌‌ی ولسوالی خاص ارزگان را تایید کرده است.

یوناما تاکید کرد که دست‌کم دو رویداد لت‌وکوب‌ باشندگان هزاره‌‌ی این ولسوالی را توسط افراد ناشناس تایید کرده است.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد گفته است که گزارش‌هایی نیز وجود داشت که افراد حکومت سرپرست در این قضایا دست دارند.

در این گزارش آمده که در ۱۶ ماه سپتامبر سال جاری میلادی یک هیأت که شامل نمایندگان دفتر نخست‌وزیر، وزارت‌ عدلیه، وزارت دفاع و ریاست عمومی استخبارات حکومت سرپرست می‌شد به ارزگان خاص سفر کرده و با نمایندگان هزاره‌ها، پشتون‌ها و مسوولان محلی خود در این مورد صحبت کردند.

یوناما می‌گوید که گزارش‌ها می‌رساند که پس از سفر این هیأت، ۱۶ نفر بازداشت شده‌اند و منتظر محاکمه هستند.

یوناما جزئیات بیشتری در مورد هویت افراد بازداشت‌شده منتشر نکرده است.

همچنین هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان در بخش گزارشش اعلام کرده است که شمار کلی زندانیان در زندان‌های حکومت سرپرست تا اواسط ماه سپتامبر سال جاری میلادی به بیش از ۱۷ هزار نفر رسیده است.

این گزارش دوره‌ زمانی ماه جولای تا سپتامبر سال جاری میلادی را در بر می‌گیرد.

در این گزارش آمده است که اداره‌ زندان‌های حکومت سرپرست از اواسط سال ۲۰۲۲ میلادی تصمیم داشت که به‌طور متوسط تعداد زندانی‌ها را در سطح ۱۰ هزار نفر حفظ کند؛ اما حضور بیش از ۱۷ هزار زندانی، نشان‌دهنده‌ افزایش شمار زندانیان است.

قابل ذکر است که پس از تسلط حکومت فعلی بر افغانستان، محدودیت‌های شدید بر زنان، دختران و اقلیت‌های مذهبی و قومی در افغانستان وضع شده است.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=8047
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد